10 hravých tipů na rozvojové aktivity pro děti, které můžete dělat hned teď

Tento článek jste si přečetli 4974x.

Jak doma zabavit děti hrou a přitom je i něco naučit? Čísla, písmenka, barvy nebo počítání nikdy nebylo zábavnější. Připravili jsme pro vás 10 tipů na jednoduché aktivity, které s dětmi zvládnete hned teď a nebudou vás stát skoro nic, jen trochu vašeho času.

Čísla a počítání

1. Číselná pizza

Papírový talířek rozstřihněte na několik částí ve tvaru kousků pizzy. Na ty pak namalujte barevné puntíky. Celý papírový talíř fixou rozdělte na stejné části a napište na ně čísla. Děti pak mají za úkol přiřazovat správné kousky pizzy s puntíky na čísla.

Stejně tak se díky papírovým talířkům dají s dětmi trénovat i zlomky. Talíř můžete rozdělit na poloviny, třetiny, čtvrtiny atd.

2. Počítání se špachtlemi

Využijte prázdné roličky od toaletního papíru, na které namalujte velká čísla. Na malé dřevěné špachtle pak fixou napište jednoduché početní příklady. Děti mají za úkol přiřadit špachtle do správné ruličky dle výsledku.

Učení barev

Stejně tak ale můžete špachtle a roličky použít na učení barev. Stačí na role nalepit barevné papíry a špachtle obarvit. Pro učení barev jsou skvělé i plstěné kuličky. V jednom z našich minulých článků najdete návod na jejich výrobu a další tipy na hraní ZDE. 


3. Barevné korálky

Barevné korálky jsou stejně jako plstěné kuličky prima možnost, jak s dětmi trénovat barvy. My jsme navlékali korálky na chlupaté drátky podle předloh, které jsme vytvořili. Můžete ale nechat děti třídit korálky např. do barevných skleniček, skládat z nich obrázky apod.

 

Tak trochu jiné kreativní hry

 Co s dětmi postavit věž z bonbónů nebo vytvořit domácí kinetický písek? Hrát si nemusíte jen s koupenými stavebnicemi, zkuste naše jednoduché DIY projekty.

4. Stavebnice z bonbónů 

Pro tuto jednoduchou stavebnici budete potřebovat dřevěná párátka a měkké bonbóny typu Vexta nebo Marshmallow. Zbytek je již na dětské představivosti. Můžete vyzkoušet domečky, věže, zvířata nebo panáčky. Držet budou i vyšší stavby. Dětem lze ukázat, jak vypadá model krychle a učit se základy geometrie.

5. DIY Kinetický písek

 Dá se koupit v hračkářství, ale lze ho i jednoduše vytvořit doma. Co budete potřebovat?

  • 8 hrnků hladké mouky
  • 1 hrnek oleje (dětský nebo stolní)

Poměr surovin je vždy 8 částí mouky na 1 část oleje. Stačí pořádně promíchat a je to!

My jsme písek nasypali do velké plastové bedny a položili na pěnovou podložku, která jde lehce vysát a umýt. Z kinetického písku můžete dělat bábovky, stavět nebo do něj schovávat malé předměty a děti si mohou hrát na archeology.

Učíme se abecedu

 Jak se s dětmi učit písmenka, aby to nebyla nuda?

6. Malování v písku

Využít tedy nemusíte jen písek, ale třeba i mouku či drobné korálky. Nasypte ho/je do bedýnky či větší mísy, na papírové kartičky napište písmena abecedy a nechte děti kreslit (pomocí prstu či štětce) dle vzorů.

7. Plněná písmenka

Namalujte na papír typu A5 nebo A4 velká písmenka dle vzoru. Děti je můžou plnit korálky, plstěnými kuličkami nebo modelovat plastelínou. Stejně tak je možné vytvářet písmenka pomocí chlupatých drátků (viz obrázek).

Učíme se tvary

8. Rozdělování podle tvarů

 Jednoduchá možnost, jak s dětmi procvičit, co je čtverec, trojúhelník, kruh a další. Pomocí washi pásky či barevné samolepicí pásky nalepte tvary na zem. Posbírejte předměty různých tvarů a nechte je dětmi roztřídit do vytvořených množin. Stejně tak můžete nechat děti hledat po bytě či domě předměty daných tvarů.

Hrátky s LEGEM

9. Bludiště z LEGA

Známou stavebnici nemusíte skládat jen podle určených návodů. S dětmi můžete zkusit vytvořit i vlastní bludiště, kterým pak nechte kutálet kuličku, třeba i tu plstěnou pomocí vlastního foukání.

10. Zkuste Ubongo

Ubongo je oblíbená rodinná stolní hra, kde se pomocí dílků skládají hlavolamy. A stejně takové můžete vytvořit dětem i z LEGA. Obkreslete poskládané kostky na papír, pak je oddělejte a nechte děti daný tvar zpět poskládat. Nebo naopak děti mohou připravovat hlavolamy vám.

Tak vzhůru do toho! A nezapomeňte, že všechny případné propriety jako párátka, bonbóny, mouku či LEGO seženete i u nás v OC Homepark Zličín.