3 tipy na jednoduchá velikonoční vajíčka

Tento článek jste si přečetli 4406x.

Velikonoce se blíží! Přestože si je letos nemůžeme užít tak, jak jsme každý rok zvyklí, tradice ve většině domácností dodržujeme. A k těm patří také malování velikonočních vajíček. Připravili jsme si pro vás tři tipy na rychlá a hlavně krásná vajíčka. Přírodní barvení vajec je velmi oblíbené, vyzkoušeli jsme, které barvy a suroviny skutečně fungují. A pokud máte chuť a náladu, pojďte si společně s námi namalovat na vajíčka třeba zamilovaný pár. Děti zase ocení postavy z oblíbeného filmu.

Přírodně barvená vajíčka

Mají hned několik výhod. Barvy jsou přírodní, některé suroviny potřebné k výrobě máte běžně doma a kromě toho vám pak budou i hezky vonět.

Základ je používat k barvení vždy bílá vejce. Na hnědých vám barva tolik nevynikne a dostanete hodně tmavé odstíny. Barvit lze vejce jak za studena (uvaříte předem), tak za tepla, kdy je vaříte přímo v barevném rozvaru. My jsme použili barvení za studena.

Vejce jsme klasicky uvařili natvrdo. Poté nechali úplně vychladnout a jemně omyli v jarové vodě, abychom je odmastili. Mezitím je nutné připravit si barvy. Těch dosáhnete vždy smícháním suroviny s vodou a vařením cca 15 – 30 minut. Poté nechte zcela vychladnout (aby vám vejce nepopraskala), přeceďte a přidejte do barvy 2 lžíce octa. Různou intenzitu barvy dostanete jinou délkou barvení. V prvním sloupci na předchozím obrázku vidíte barvení cca hodinu, v druhém pak přes noc v lednici.

  • Borůvky (modrofialová barva) – použili jsme cca půl sáčku mražených borůvek na 500 ml vody. Vejce barvená chvíli nám připadají mnohem lepší, přes noc se na vajíčku usadily zbytky dužiny borůvek a vajíčko bylo více flekaté (i když barva byla sytější)
  • Černý čaj (hnědá barva) – na 500 ml vody potřebujete cca 3 sáčky černého čaje. Louhování přes noc vykouzlilo skutečně sytou oranžovohnědou barvu.
  • Kurkuma (žlutá barva) – tohle orientální koření skutečně funguje. Na 500 ml vody budete potřebovat cca 2 – 3 lžíce kurkumy a přes noc dostanete sytě žlutou barvu. I když pozor, koření se na dně misky usazuje a na vajíčku pak zůstává, proto se někdy doporučuje vařit ho i za tepla.

  • Červená řepa (růžová barva) – cca jedna malá řepa na 500 ml. Přestože by měla být barva růžová, nám vyšla spíš světlejší růžovo hnědá.
  • Cibule (červená/oranžová barva) – cibule je jistota a používá se po generace. Na 500 ml budete potřebovat cca 10 slupek z cibule (můžete přidat i červenou cibuli – pak bude barva červenější). Zde se hodně často barví i za tepla, kdy je vejce umístěné v síťce např. s rostlinkou, která udělá krásný obtisk.

  • Špenát (zelená barva) – špenát je trochu oříšek, přestože jsme použili cca půl balení mraženého špenátu, stejně není barva dostatečně výrazná. Můžete proto vyzkoušet také např. petrželovou nať nebo kopřivy.
  • Červené zelí (modrá barva) – vedle cibule je tohle sázka na jistotu. Zelí vykouzlí krásně sytou modrou barvu, která držela ze všech nejlépe.

Malovaná vajíčka

Pokud se vám nechce barvit s vajíčky, můžete je velmi jednoduše malovat fixou (my jsme použili fixy na textil). A efekt bude více než skvělý. Co takhle vykouzlit zamilovaný pár? Stačí na jedno vajíčko přilepit (tavnou pistolí nebo izolepou) věnec z kvítí a na druhé slušivou čepičku z papíru.

A pokud máte trochu více času a odhodlání, děti jistě ocení např. oblíbené postavy ze seriálů a filmů. Co třeba udělat kouzelnickou partu z Bradavic? Harry Potter a Lord Voldemort vás nebudou stát víc, jak 15 minut času.

Všechny potřebné suroviny a materiál na výrobu najdete také u nás v OC Homepark Zličín, v supermarketu Tesco Extra.