3 tipy na společné DIY projekty (nejen) na Den dětí

Tento článek jste si přečetli 5289x.

Den dětí se blíží a není nic hezčího, než když si s dětmi uděláte čas pro sebe. A co si ho takhle tentokrát zpestřit nějakým malým DIY projektem, ze kterého budou mít radost nejen děti, ale i dospělí? Připravili jsme pro vás 3 možnosti, jak strávit společně prima odpoledne.

Upleťte si náramek přátelství

Možná si je pamatujete z našeho dětství. Náramky přátelství jsou barevné ozdobné zavazovací pásky na ruku, které se nejčastěji dělají z bavlnek na vyšívání. Lidé se jimi navzájem obdarovávají a stvrzují tak svoje přátelství či lásku. A přesně takové náramky si můžete vyrobit spolu s dětmi – jeden mohou mít oni, jeden vy.

 

Co budete potřebovat?

 • bavlnky / barevné provázky
 • nůžky
 • samolepicí pásku

 

Jak na to?

Návodů a typů náramků je nepřeberné množství, my jsme pro vás vybrali na začátek ty nejjednodušší, které zvládnou i menší děti a není potřeba složitých návodů či videí.

Nejdříve si ustřihněte 1 základní provázek o délce cca 80 centimetrů a přehněte ho na půlku. Z každé strany kolem něj pak přidejte další jeden barevný provázek o délce max 80 cm. Provázky na jednom konci zafixujte k podložce lepicí páskou (viz obrázek).

 

Nyní začněte plést náramek. Vezměte levý provázek a provlečte ho pod prostředním dvojitým provázkem a položte přes pravý provázek. Ten pak vezměte a provlečte oním levým provázkem, až vytvoříte uzlík (viz obrázek níže).

 

Utáhněte uzlík a pokračujte dále. Pokud pletete pořád stejným stylem (tedy vždy začnete levým nebo naopak pravým provázkem a opakujete stále dokola), vytvoříte spirálový, resp. zatočený náramek. Pokud budete strany střídat, bude náramek rovný (viz další postup, kde jsme použili dvě barvy provázku, zde se jako první provlíká/podvlíká vždy světle růžový provázek). Na konci pletení jsme z obou stran udělali klasickou koncovou smyčku a pak náramek zavázali kolem ruky.

Výsledkem tedy může být náramek spirálový nebo rovný, jednobarevný či dvojbarevný. Jak v tom získáte trochu cvik, je náramek hotový max. do půl hodiny.

Tahle aktivita se bude hodit i na deštivá odpoledne, návštěvy u kamarádů nebo dětské párty.

 

2. Vyrobte si domácí sliz

Když se řekne sliz, většina rodičů zpozorní. Jednak proto, že tahle kreativní hračka často končí přilepená tam, kde nemá a pak jsou na místě i obavy ohledně zdravotní nezávadnosti slizu. Většina z nich totiž obsahuje borax.

Hledali jsme tedy jednoduchý návod na výrobu domácího slizu, který by byl pro děti přijatelný. Do většiny receptů se také při domácím tvoření používá i Herkules lepidlo, a to rovněž není úplně ideální. Minimálně to zrovna hezky nevoní a my měli i problém s reakcí lepidla s kuchyňskou sodou (sliz nám nezhoustl). Přinášíme proto tip na sliz z mouky.

 

Co budete potřebovat?

 • cca 1 dcl vody
 • 1 lžičku cukru krystal
 • hladkou mouku (cca 6-8 lžic)
 • 1-2 lžičky oleje
 • třpytky nebo barvivo dle potřeby (nemusí být)

 

Jak na to?

V misce si rozmíchejte vodu s cukrem. Poté můžete přidat vybrané barvivo (potravinářské nebo barvu do mýdel a jiných koupelnových doplňků) a třpytky.

Nyní postupně po lžících přisypávejte mouku, dokud nemá těsto správnou konzistenci. Aby nelepilo, musíte na závěr přilít trošku rostlinného oleje. Se slizem se lépe pracuje.

 

Důležité je zmínit, že takový sliz z mouky opravdu nevydrží věčně a spíše jde o zábavu na jedno odpoledne či max 2 dny (uchovávejte v suchu). Pak je lepší vyrobit sliz nový. Nicméně ani sliz vyrobený z lepidla většinou nevydrží napořád.

 

3. Zahrajte si s kamínky

 

Malované kamínky jsme vám tu už jednou ukazovali ve článku ZDE (https://blog.homeparkzlicin.cz/tipy-na-kreativni-aktivity-s-detmi/) .  Tentokrát ale přinášíme tipy, jak si s nimi můžete s dětmi skvěle vyhrát.

 

Co budete potřebovat?

 • oblázkové kamínky různých tvarů
 • akrylové fixy nebo barvy a štětce

 

Jak na to?

Kamínky jsme očistili, umyli a nechali vyschnout. Pak jsme na ně malovali akrylovými fixami. S těmi tenčími (velikost hrotu 0,7 mm) to jde úplně nejlépe. V prvním případě jsme vymysleli hru s emocemi a na kamínky zvěčnili různé tvary a výrazy očí, pusy a nosu. S dětmi pak můžete kombinovat a skládat různé obličeje a povídat si o emocích, jakou mají kdy náladu a vůbec, jak se vy nebo oni cítí.

 

Druhou variantou jsou klasické piškvorky. Namalujte na kamínky kolečka a křížky a vzhůru do boje! Ať už na papíře nebo třeba venku v písku či hlíně.

 

 

Další tipy na hry s kamínky mohou být:

 • Abeceda – namalujte na kamínky jednotlivá písmenka abecedy a nechte menší děti je poznávat, skládat slova..
 • Čísla – podobně jako abeceda i čísla na kamíncích se dají využít pro rozvojovou hru – napište čísla, znaménka plus, mínus, rovná se a nechte děti počítat příklady
 • Příběhy – na kamínky ztvárněte např. pohádkové postavičky, výjevy z pohádek nebo jiná slova (dům, hrad, strom, zvířátka apod.) a nechte děti vytáhnout z pytlíčku vždy určitý počet kamínků a z obrázků poskládat vlastní příběh
 • Do kuchyňky – na kamínky se dají malovat také potraviny či peníze a použít pak ke hraní v dětské kuchyňce či obchůdku

Přejeme vám a hlavně vašim dětem krásný Mezinárodní den dětí z Homeparku!