6 tipů, jak si letos užít pohodové Vánoce

Tento článek jste si přečetli 1196x.

Vánoce – pro někoho poklidný čas strávený s nejbližšími, ale pro dost z nás také symbol nákupního šílenství, stresu a nervů. Jak si přípravy na Vánoce co možná nejvíce zjednodušit? Jak prožít předvánoční čas bez stresu, ale zároveň mít vše, co chcete, hotové? Máme pro vás pár tipů, jak na to.

1. Plánování

Ano, hladká příprava na Vánoce spočívá právě v efektivním plánování. Jenže kde začít? Napište si na papír seznam všech věcí, které chcete do Vánoc stihnout. A nezapomeňte opravdu na nic – od pečení cukroví, úklidu, nákupu dárků, školních besídek, výroby vánočních dekorací až po setkání s přáteli nebo návštěvu vánočních trhů. Seřaďte si všechny aktivity dle jejich důležitosti. To vám umožní ujasnit si priority, a pokud pak budete v časovém presu, ty méně důležité činnosti zkrátka vypustíte. Ke každé činnosti pak přiřaďte reálné datum její realizace.

Plánujte ale s mírou a racionálně, i vaše možnosti jsou omezené a cílem není se před Vánoci strhat. Pokud to jen trošku jde, nechte si pomoct – např. objednejte si cukroví, vánoční úklid nebo se domluvte s babičkou na hlídání dětí a čas využijte pro sebe.

2. Dárky

Ať chceme nebo ne, Vánoce jsou spojené také s obdarováváním. Zvlášť, pokud máte malé děti, tento krok pravděpodobně nevynecháte. Ideální je samozřejmě nakupovat dárky v průběhu celého roku. Pokud se vám to ale nedaří a prosinec klepe na dveře, udělejte si seznam dárků.

Napište si všechny své blízké, které chcete letos obdarovat a ke každému z nich také tip na dárek (případně i jeho finanční hodnotu). Vyhnete se tak nákupu zbytečností a nebudete utrácet peníze navíc.

Řada věcí se dnes dá nakoupit online, ale pokud preferujete věci si raději osahat a vybrat přímo v obchodě, seznam poslouží také k tomu, abyste zbytečně neběhali po desítkách obchodů a šli na jistotu.

V našem obchodním centru pořídíte dárky pro celou rodinu.

Zleva: dámský šedý vánoční svetr 699 Kč, dětský vánoční svetřík 249 Kč, dívčí set – kostkované šaty, top a punčošky 399 Kč, pánská červená košile 349 Kč, vše F&F (najdete v Tescu)

Co se týče balení, i zde je dnes nepřeberné množství možností. Zabalit můžete do klasického poštovního hnědého papíru a ozdobit zelení. Nebo na papír namalovat obličeje zvířátek pro děti. Ukážeme vám, jak na to, aby vás to nestálo víc, jak pár korun v jednom z dalších článků.

3. Finance

S nákupem dárků se nutně pojí také výdej nemalého množství peněz. Vánoce dokáží s naším rodinným rozpočtem pěkně zatočit. Myslete na to dopředu a vyčleňte si částku na nákup dárků, potravin a dekorací. Počítejte jen s penězi, co máte, zbytečně se nezadlužujte. Samozřejmě, že dětem dárky koupit chceme, ale pokud nemáte peněz na rozhazování, domluvte se s partnerem, rodinou, že si dárky dávat nebudete.

Nikdo také neříká, že se musí všechny dárky jen kupovat. Zapojte fantazii a vyrobte dárky pro své nejbližší, dost možná potěší mnohem více. Oblíbené jsou např. jedlé dárky (marmelády, nakládaný hermelín, namíchané ingredience na nějaký recept, vaječný likér, domácí vanilková esence apod.).,

Zleva: dóza s víkem KORKEN 59 Kč, KORKEN láhev s uzávěrem 29 Kč, obojí Ikea

4. Pečení

Pečte pro radost, ale rozhodně ne proto, že se od vás očekávají desítky druhů cukroví. Rozvrhněte si ho do jednotlivých víkendů a rovnou zvažte množství tak, aby vám vydrželo do Vánoc a nezjistili jste 3 dny před Štědrým dnem, že vám nic nezbylo. Zapojte děti a udělejte si příjemnou vánoční atmosféru. Pečení má být o radosti a pohodě, ne abyste stáli zpocení před 5 plechy cukroví.

Pokud vás pečení nebaví, zkuste zapátrat v okolí a objednat ho. Nebo se domluvte s přáteli, každý z vás upeče 3 druhy, ale ve větších dávkách a pak se vzájemně podělíte.

5. Úklid

Ideální je samozřejmě uklízet pravidelně a mít v tom systém. Pak se vám nestane, že byste 2 dny před Vánoci pobíhali mezi nepořádkem. Pokud se ale chcete vrhnout na velký generální úklid, je potřeba začít včas. Rozvrhněte si ho na celý prosinec (mytí oken, úklid skříní, spíže apod.), i to by mělo být součástí vánočního seznamu / harmonogramu. Co nestihnete do týdne před Vánoci, na to se ale vykašlete. To smítko prachu na skříni stejně nikdo nevidí.

Srovnejte věci kolem sebe, zapalte svíčky a uvidíte, že se v té atmosféře i nepořádek ztratí a u vás doma bude panovat ta pravá vánoční atmosféra

Zleva nahoře: dekorační polštář LEDDVED 300 Kč, pléd RAN 300 Kč, povlak na polštář RIND 85 Kč, svíčka FULLA 100 Kč, vše Jysk

6. Čas s nejbližšími

Vánoce mají být o klidu, pohodě a času stráveném s nejbližšími. Zkuste najít i v tom předvánočním shonu volné dny a zajeďte se např. podívat na vánoční trhy k sousedům, vezměte děti do kostela na betlém, navštivte hrady a zámky (řada z nich chystá vánoční programy pro děti), běžte nakrmit zvířátka do lesa, dopřejte si relaxační víkend nebo alespoň odpoledne apod.