7 tipů, jak na rychlý a efektivní úklid koupelny

Tento článek jste si přečetli 743x.

Dnes tu pro vás máme pokračování našeho malého seriálu o úklidu. Když se zeptáte lidí z okolí, jakou místnosti doma uklízí nejméně rádi, dost často vám odpoví právě koupelnu. Vyčistit koupelnové baterie, vydrhnout sprchový kout, toaletu a další místa zabere spoustu času a energie. Dnes vám tak poradíme, jak na to, aby vám úklid zabral co možná nejméně času a přitom byl maximálně efektivní.

1. Příprava

První důležitým krokem je samotná příprava na úklid. Nachystejte si všechny přípravky, kartáčky, houbičky, hadry, papírové utěrky, gumové rukavice apod., které budete používat. Je nutné, abyste rozlišovali mezi hadříky, kterými čistíte záchod/záchodovou mísu a těmi na umyvadlo. Každý hadřík během úklidu často a důkladně myjte a ždímejte.

Dobré také je, když je vás na úklid víc, pokud to jde, zapojte do úklidu i partnera/partnerku a děti, práci si rozplánujte.

Dále odstraňte všechny věci a přípravky z vany, sprchového koutu a umyvadla/umyvadel. Vyneste z místnosti ven všechny koupelnové koberce (ty vytřepejte), předložky a použité ručníky. Pokud máte v koupelně odpadkový koš, vyneste ho a dejte do něj nový sáček na odpadky.

Otevřete okno (pokud ho tedy v koupelně máte) a pusťte dovnitř čerstvý vzduch.

Nezapomeňte si chránit ruce ochrannými gumovými rukavicemi.

2. Co budete potřebovat?

Pro základní úklid koupelny a toalety si připravte:

  • Univerzální hadříky z mikrovlákna (jiný na umyvadlo, vanu a toaletu)
  • Papírové utěrky
  • Univerzální čistič na koupelny
  • Čistící přípravek na baterie a nerez
  • Čistící přípravek na sklo a zrcadla
  • Přípravek na odpady
  • Sáček do odpadkového koše
  • WC gel
  • Čistič vodního kamene nebo připravené domácí roztoky (viz dále)
  • Hadr/mop na podlahu, vysavač

Náš tip (zleva): ochranné rukavice Profissimo různé velikosti 14,90 Kč, papírové utěrky Window and Glass, Tento, 84,90 Kč, univerzální hadřík 4ks, Vileda, 87,90 Kč, vše DM drogerie

3. Postup úklidu

Důležité pravidlo, které platí i v koupelně, je, abyste vždy uklízeli tzv. od vrchu dolů (tak, aby vám prach pak nepadal na čerstvě umytou podlahu). Začněte proto vždy utřením prachu ze světel a z vrchních poliček.

Využijte veškerý čas a dělejte více věcí zároveň. Teď nemáme na mysli, abyste se rozpůlili, ale např. vystříkejte si všechny odpady, aby lépe odtékaly speciálním prostředkem – v umyvadle, ve vaně, ve sprchovém koutě. Stejně tak můžete nalít WC gel do záchodové mísy, ponořit sprchovou hlavici do připraveného roztoku apod. Zatímco budete pokračovat v úklidu, prostředek bude působit. Stejně tak můžete dát v průběhu úklidu věci (včetně ručníků) do pračky a po úklidu je jen pověsit.

4. Zbavte se prachu a zaschlé vody

Odstraňte prachovkou prach ze svítidel a větracích otvorů.

Navlékněte si ochranné rukavice a nastříkejte speciální koupelnový čistič na ta nejexponovanější místa a vydrhněte je. Poté setřete ještě mokrou houbičkou/hadříkem. Na dřevěné skříňky (pokud je máte) použijte prostředek přímo určený na dřevo.

Vodovodní baterie nastříkejte přípravkem na nerez a setřete mokrým hadříkem. Vyleštěte pak ještě papírovou utěrkou.

Stejně tak umyjte zrcadlo s pomocí přípravku na skla a zrcadla a vyleštěte jednorázovou papírovou utěrkou.

5. Sprchový kout a vana

Na sprchové hlavici se často vyskytují usazeniny mezi a na jednotlivých tryskách. To může být také zdrojem bakterií. Špínu a vodní kámen kdekoliv v koupelně odstraníte také roztokem octa a vody v poměru 1:1. V tomto případě nalijte připravený roztok do větší nádobky a sprchovou hlavici do ní ponořte. Nechte působit alespoň půl hodiny a poté omyjte.

Sprchový závěs vyperte, pakliže je to možné. Pokud máte sprchové dveře se zaschlými kapkami vody, postříkejte je šťávou z citronů. Kyselina by měla pomoci rozpustit mýdlové skvrny a kapky tvrdé vody. Podobně by měl fungovat roztok ze lžíce jedlé sody, horké vody a deci octa.

6. Čištění toalety

Vyčištění toalety je jednoduché a zabere jen pár minut. Naneste speciální WC gel do mísy, nezapomeňte ani na obvodový žlábek a nechte jej působit, co nejdéle to jde. Mezitím můžete setřít okolí toalety. To nastříkejte čističem na koupelny a poté setřete speciálním hadříkem vyčleněným jen na toaletu nebo rovnou jednorázovými papírovými utěrkami, které pak vyhodíte. Jakmile budete mít hotovo, štětkou důkladně vyčistěte ještě toaletní mísu.

Náš tip (zleva): Nature čistič koupelny Denkmit 44,90 Kč, Nature WC gel Denkmit 29,90 Kč, WC blok Power Active ProNature Eucalyptus, Bref, 79,90 Kč, vše DM drogerie

7. Podlaha

Jako poslední pak vysajte podlahu koupelny, kde se často válí prach a vlasy. Poté ji setřete mopem a přípravkem určeným na podlahy – dlažbu. Pokud již nemáte čas, dá se také podlaha nastříkat přípravkem určeným k čištění koupelny a setřít pak pevnou papírovou utěrkou.

Tipy na závěr

Provádějte úklid alespoň 1x za týden, pak se vám nestane, že se bude špína hromadit a budete ji složitě dostávat dolů. Co jde, uklízejte pravidelně po každém použití – např. ve sprchovém koutě je dobré mít plastovou stěrku a po každém použití pak sklo přetřít (nebudete mít na skle zaschlé kapky vody).

Uchovávejte většinu věcí v zásuvkách či úložných boxech. Zamezíte tak hromadění prachu a rovněž se vám bude mnohem lépe uklízet.

Abyste ušetřili místo, zkuste skládat ručníky podle metody Marie Kondo – tedy do jednotlivých ruliček. Navíc to bude ještě přehlednější.

Náš tip (zleva): plastová stěrka s přísavkou DJURA 30 Kč, úložný box HJALTI 1 ks za 400 Kč, ručník BLOMBACKA 35 Kč za kus, vše JYSK

Všechny produkty k úklidu si můžete pořídit u nás v OC Homepark Zličín v prodejnách DM drogerie, Jysk a Tesco.