7 tipů, jak se chránit před viry a bakteriemi

Tento článek jste si přečetli 3091x.

Zima ještě není u konce a v zemi vrcholí nejen chřipková epidemie, ale objevil se i nový druh koronaviru. Jako vždy nám jde o to, abyste vy i vaše rodina byli v pořádku, zdraví a spokojení. Proto chceme přispět k osvětě tímto článkem o hlavních zásadách, které vám umožní riziko jakékoliv nákazy snížit.

1.Mytí rukou

Zdá se to jako banalita, ale přesto si řada lidí nemyje ruce správně nebo dostatečně často. Správné mytí rukou by mělo trvat 40 sekund až jednu minutu. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že je to minimálně tak dlouho, jako když si 2x po sobě zazpíváte „Happy birthday“ (v češtině – hodně štěstí, zdraví, hodně štěstí, zdraví, hodně štěstí milý ……., hodně štěstí, zdraví).

Ruce si nemusíte umývat pokaždé, když se něčeho dotknete, naopak příliš časté mytí může vaši imunitu oslabit. Důležité je ale umývat v těchto případech:

 

 • po použití toalety
 • po příchodu domů
 • před jídlem a před přípravou jídla
 • před a po kontaktu s nemocným člověkem
 • po kašlání, smrkání, kýchání
 • po výměně plenek
 • předtím, než se rukou dotýkáte obličeje

 

Jak vypadá postup správného a důkladného mytí rukou? Podívejte se na obrázky.

Zdroj: who.int

 1. Navlhčete si ruce vodou.
 2. Na ruce naneste dostatečné množství mýdla k pokrytí celého povrchu rukou.
 3. Napěňte mýdlo tím, že bude třít ruce o sebe.
 4. Umyjte mýdlem i prostory mezi prsty. Pravou rukou otřete hřbet levé ruky a naopak.
 5. Poté umyjte mezery mezi prsty z druhé strany, dlaněmi k sobě.
 6. Zaklesněte prsty proti sobě, aby se hřbety prstů otíraly o dlaň druhé
 7. Nyní celou jednou sevřenou rukou omyjte krouživými pohyby palec druhé ruky a naopak.
 8. Všech 5 prstů jedné ruky dejte k sobě a krouživými pohyby na obě strany je třete o dlaň druhé ruky a naopak.
 9. Omyjte ruce vodou.
 10. Ruce osušte, ideálně utěrkou/ručníkem na jednou použití.
 11. Zastavte vodu s pomocí ručníku tak, abyste se nedotýkali kohoutku.
 12. Nyní jsou vaše ruce správně umyté a čisté.

Pokud není v dosahu mýdlo s vodou, použijte dezinfekci (nejjistější je na bázi alkoholu), tekutou či ve formě gelu. Návod na umytí rukou je dost podobný, jen chybí použití vody a krok utírání rukou, dezinfekce během chvíli uschne.

Vysvětlete, jak na správné mytí rukou i vašim dětem.

2. Respirační hygiena

Pokud již máte kašel, nekašlejte do dlaní, ale do zakrytého předloktí nebo použijte kapesník. Použitý kapesník pak ihned vyhoďte do nejbližšího odpadkového koše. Myjte si ruce. Ochráníte tím před nákazou lidi kolem sebe a zabráníte šíření virů. V nejlepším případě by měl mít pacient při kontaktu s ostatními na ústech roušku.

3. Udržujte bezpečnou vzdálenost

Dle WHO zůstaňte minimálně v metrové vzdálenosti od člověka, který je nemocný, kašle a kýchá. Viry se totiž šíří poměrně snadno a rychle – nejčastěji kapénkami (vzduchem) při kašli nebo kýchání.

4. Nedotýkejte se nosu, očí a úst

Pokud si je předtím tedy správně neumyjete (viz bod 1). Vaše ruce se při pohybu venku dotýkají okolních předmětů, na kterých mohou ulpět viry. Kontaminované ruce pak při kontaktu se sliznicemi očí, nosu nebo úst dostávají viry do těla a šíří.

5. Chovejte se zodpovědně

Nejen vůči sobě a svým nejbližší, ale i ostatním lidem. Pokud se necítíte dobře, jste nemocní a máte teplotu, zůstaňte doma a v klidu se vyležte.

6. Prevence

Důležité je zůstat v klidu a pohodě – stres oslabuje organismus a zvyšuje pravděpodobnost nakažení různými nemocemi. Dále je dobré jíst hodně ovoce a zeleniny, chodit na procházky do přírody, případně se vyvarovat míst se zvýšeným počtem lidí.

Vašemu imunitnímu systému můžete pomoct také pravidelnou dávkou vitamínů. Mrkněte se při návštěvě drogerie dm u nás v obchodním centru Homepark na některé pomocníky v boji s nemocemi. Vybrali jsme pro vás ty nejoblíbenější.

Prodejna dm drogerie  v Homeparku Zličín nabízí širokou paletu kvalitních produktů na podporu imunity a doplnění důležitých vitamínů a stopových prvků. Jejich přehled si můžete prohlédnout na stránkách drogerie dm.

Zleva: bylinný čaj Imunne Protection 39,90 Kč, rakytníková šťáva 330 ml za 89,90 Kč, vitamin C v prášku 59,90 Kč, kapsle vitamin D3 54,90 Kč, vše dm drogerie.

7. Práce s potravinami

Jak již bylo napsáno výše, před manipulací s potravinami si umyjte ruce. Mějte zvlášť vyčleněný nůž a prkýnko na syrové maso, uvařené maso a zeleninu. Po práci se syrovým masem si vždy umývejte ruce.

Přejeme vám krásné březové dny a hlavně plno zdraví