DIY – Jarní macramé dekorace, kterou zvládnete i s dětmi

Tento článek jste si přečetli 16x.

6

Znáte macramé? Tato technika, při které se ze šňůry splétají uzly, byla velmi populární v 70. letech. Dnes se opět vrací do módy především v podobě doplňků a dekorací. My jsme tak pro vás vybrali a zkusili velmi jednoduchou jarní macramé dekoraci, kterou zvládnete udělat doma i s dětmi. Těm menším je potřeba trošku pomáhat (my jsme tvořili se šestiletou slečnou), starší zvládnou samy.

Co budete potřebovat?

· kousek větve

· nůžky

· květy – samozřejmě je možné použít živé květiny, ale dekorace vydrží mnohem kratší dobu, z tohoto důvodu jsme zvolili květiny umělé (kupovali jsme v prodejně Ikea)

· bavlněný macramé provázek (min. 4mm v průměru)

· tavící pistole

Postup práce

1. Nejprve si ustřihněte cca 2m dlouhé provázky (délka a množství provázků závisí na délce a velikosti větve, my jsme jich použili 14). Takto dlouhé provázky přehněte v polovině a udělejte kolem větve smyčky (viz obrázek).

2. Jakmile budete mít takto přivázané všechny provázky, vezměte krajní dva a udělejte tzv. čtvercový uzel (viz další obrázky). Krajní, levý provázek položte přes prostřední dva a pod krajní provázek napravo. Naopak ten napravo zase provlékněte pod prostředními dvěma a nakonec protáhněte očkem u levého provázku.

Až budete mít provlečeno, utáhněte uzel a udělejte dle stejného postupu ještě jeden – takto vznikne čtvercový uzel.

Stejným postupem udělejte čtvercové uzly u všech provázků- pokud jste jich měli 14, jako my, vznikne 7 takových uzlů.

3. Nyní je potřeba udělat čtvercové uzly mezi svázanými provázky navzájem. Začněte nalevo tím, že z každého seskupení provázků vezmete opět 4 provázky (ty prostřední). Vytvoříte základ pro další čtvercový uzel dle návodu níže.

Postupně vznikne námi zvolený jednoduchý vzor ve tvaru kosočtverců. Uzly je potřeba hodně utahovat tak, aby se vám nerozjížděly a byly všechny v požadované linii s ostatními (toto je pro dětské ruce trošku těžší). Dobré je taky na zkoušku dekoraci pověsit a uzly případně dotáhnout dle toho, jak se vám to bude líbit.

4. A nyní přicházejí na řadu květiny. Otočte macramé na druhou stranu a ve zvolených místech přilepte květiny k provázkům tavící pistolí (viz obrázek). Jen pozor, aby byly provázky během lepení pořádně napnuté.

Pár květin jsme pro efekt nalepili rovněž na vrchní větev. Nechte lepidlo pár minut zaschnout a poté nahoru přivažte provázek, za který macramé můžete pověsit.

A je to! Vaše první společná jarní macramé dekorace je hotová! My jsme ji pověsili rovnou do dětského pokojíčku.