Harmonogram přípravy na nový školní rok

Tento článek jste si přečetli 1178x.

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a čeká nás začátek školního roku. Aby byl návrat do „běžného školního režimu“ co nejjednodušší, máme pro vás dnes pár praktických tipů, co a hlavně kdy je nutné udělat.

Dva týdny před

Aktualizujte kalendář

Zapište si termíny všech schůzek, lékařských vyšetření, školních akcí, kroužků, zkrátka vše, co vás čeká během září, resp. podzimu. Pokud můžete, nastavte si trvalé příkazy na všechny platby, které již znáte (za školní družinu, obědy, kroužky apod.).

Vytvořte si seznam

Nejdříve je potřeba zrevidovat a zkontrolovat vše, co případně zůstalo z minulého školního roku. Projděte spolu s dětmi školní potřeby, vyzkoušejte přezůvky, tenisky, klasické i sportovní oblečení a udělejte seznam všeho, co chybí a je nutné pořídit včetně velikostí a počtu kusů.

K tomu si můžete vyčlenit i finanční rozpočet, ze kterého budete věci postupně kupovat, ať máte přehled.

Tip: Máme malý tahák, tedy seznam obvyklé náplně školního pouzdra a malovacího kufříku (může se mírně lišit v závislosti na škole).

                                                           

Školní penál                                                             

3 tužky

12 pastelek (obojí ideálně trojhranné)

guma

ořezávátko

plnící pero s náhradními výplněmi (opět nejlépe s ergonomickou úchopovou částí)

nůžky

lepidlo v tyčince

případně fixa na stíratelnou tabulku

Kufřík do výtvarky

vodové barvy

temperové barvy

kulaté a ploché štětce různých tlouštěk

zástěra

igelitový ubrus na lavici

kelímek na vodu, hadřík

tekuté a pevné lepidlo

nůžky

případně plastelína, pastelky, paleta, fixy..

Všechny věci je pak dobré popsat či označit jménem dítěte.

 

Motivace je důležitá

Povídejte si o škole či školce a pomalu děti připravujte na velkou změnu. Důležité je, aby dítě nebylo zbytečně ve stresu a vědělo, že se vám může s čímkoli svěřit. V tom mohou pomoct i některé dětské knížky, které můžete začít společně číst.

Pokud vaše dítko čeká nástup do školky, přiblížíte mu nové prostředí pomocí veselé obrázkové knížky Rok ve školce, která mapuje život jedné třídy v průběhu roku. Podobně je na tom obrázková knížka Směle do školy, která je naopak věnovaná přípravě do školy.

Co má dítě umět před nástupem do školy? Jak rozvíjet myšlení, řeč, sluchové vnímání či pozornost? Jak rozpoznat případné potíže a jak pomoci? To vše najdete v publikaci Jdu do školy určené i rodičům.

Máte doma předškoláka nebo prvňáčka? Abeceda v knížce A-Ž půjdeš do školy ukazuje dětem nový svět školního prostředí.

Týden před

Nastavte si denní režim

Během prázdnin mají děti volnější režim a téměř žádné povinnosti. I proto bývá návrat do školního režimu náročný, pro celou rodinu. Ideální je proto být poslední týden prázdnin již doma a upravit časy usínání a vstávání podle školního režimu, aby si děti zase zvykly.

Úklidem se rozlučte s létem

Společně s dětmi udělejte poslední prázdninový týden „čistku“ pokoje. Všechny letní věci (např. z táborů apod.) ukliďte zpět na svoje místo, projděte všechny zásuvky, poličky a skříňky. Vyčistěte pracovní plochu, aby byla připravená k učení.

Vyrazte na nákup, společně

Nyní je ideální čas na nákup všech školních pomůcek a dalších potřebných věcí ze seznamu. Obchody jsou zásobeny a ještě nečelí takovému náporu zákazníků, jako v září. Řada škol dává seznam potřebných pomůcek dopředu, využijte toho.

Nakupovat běžte s dětmi společně a dejte možnost vybrat, co se jim líbí. Příprava do školy tak bude zase o kousek jednodušší. V F&F najdete již nyní novou dětskou kolekci Back to school.

Zleva: chlapecký set Mickey, 599 Kč, dětské tenisky, 399 Kč, set dívčích šatů, 349 Kč, vše F&F.

Trénujte samostatnost

Konec prázdnin je také nejlepší dobou na trénink samostatného cestování do školy, pokud to děti v září čeká. Společně cestu projeďte nebo projděte pár dní před začátkem školního roku, upozorněte na nebezpečná místa a poté nechte školáka vyzkoušet cestu bez doprovodu. Vyhnete se tak všichni stresu v první školní den.

Rána nad otevřenou skříní se slovy: „Mami, já nevím co si obléknout?“ Znáte je? Pak pro vás máme jednoduchý tip. Kupte si organizér do skříně s více zásuvkami a nachystejte společně do každé přihrádky oblečení na daný den. Od pondělí až do pátku (v průběhu můžete revidovat dle změny počasí). Dítě se tak bude učit samostatnosti a vy si ve školní ráno ušetříte mnoho stresu.

Tip: úložný díl se 6 přihrádkami SKUBB, 299 Kč, úložný díl se 7 přihrádkami STUK, 249 Kč, Ikea.

 

Den před

Jak se rozloučit s prázdninami? Naplánujte si na jejich poslední den něco speciálního. Výlet, na který jste již dlouho chtěli jet, slavnostní oběd nebo večeři, návštěvu kina, piknik, malou letní párty na zahradě. Cokoli, co vám a dětem udělá radost a symbolicky tak uzavře prázdninový čas. Zároveň naplánujte, na co se spolu budete těšit třeba hned v září (výlety, návštěvy, zážitky).

 

První školní den

Pro řadu dětí je změna, kterou přináší nový školní rok, náročná. Udělejte jim první školní den hezčím. Stačí maličkosti, které vykouzlí úsměv na tváři, jako např.:

  • napište jim vzkaz křídou před dveře – třeba „Mám tě ráda“, „Ať se ti ve škole líbí“, „Hodně úspěchů“, „Jsme na tebe pyšní“ ..
  • udělejte dětem svačinu s překvapením – vložte do svačinového boxu malý dáreček, aby věděly, že na ně stále myslíte
  • po škole si udělejte prima společný čas třeba s dobrou zmrzlinou

Přejeme vám úspěšný start nového školního roku! A nezapomeňte, že vše potřebné seženete také v OC Homepark Zličín!