Hrajeme si s plstěnými kuličkami

Tento článek jste si přečetli 1614x.

Dnes jsme si pro vás připravili velmi jednoduchý návod na barevné plstěné kuličky, se kterými se dá nejenom vytvářet krásné doplňky, ale také hrát. Nemusíte tak do hračkářství pro drahé dětské hry, stačit vám bude pouze přírodní vlna a jehla na plstění a uvidíte, kolik zábavy si spolu s dětmi můžete užít.

Plstění je vlastně zpracovávání zvířecí srsti (v našem případě ovčí vlny), jejíž vlákna se do sebe mechanickým namáháním zaplétají, a tím se plstí – tedy z nadýchaného chomáčku vznikne tvrdý pevný materiál. Plstění může mít dvě různé podoby:

  1. plstění za mokra (kdy se používá voda a mýdlo)
  2. plstění za sucha pomocí jehly

My jsme si vybrali druhý způsob především proto, že je rychlejší a méně pracný. Co tedy budete k výrobě plstěných kuliček potřebovat?

  • Jehlu na plstění – existuje několik velikostí, my jsme použili velikost 2 nebo 3
  • Barevnou vlnu – seženete v obchodech s kreativními či domácími potřebami pro šití
  • Podložku – my jsme měli kus molitanu (musí být dostatečně tlustý, aby jehla neprošla skrz), ale dobře poslouží např. i houbička na nádobí

Postup je velmi jednoduchý. Dle požadované velikosti kuličky si vezměte proužek vlny. Pomalu ho smotejte do malého klubíčka (konce vždy zahýbejte, aby nevznikl válec, se kterým se hůře pracuje). Takto připravený chomáček vlny položte na molitan a jehlou propichujte skrz. Jehla na plstění má po stranách drobné drážky, do nichž se vlákna vlny postupně zachytávají tím, že vlnu propíchneme. Takto zapletená vlákna pak vytváří požadovaný tvar – kuličku.

Kuličky udělejte z různých barev vlny, ať si s nimi s dětmi můžete vyhrát. Možností her je totiž celá řada, my vám teď ukážeme některé z nich.

Nejprve se zaměříme na úplně nejmenší děti, kolem 1-2 let. V prvé řadě je potřeba dávat pozor, aby kuličky nestrkaly do úst či nespolkly, při vaší asistenci se to však nestane. I proto jsme kuličky udělaly větší, než se klasicky prodávají v obchodech. Nejjednodušší zábavná hra je vhazování kuliček do láhve. K tomu dobře poslouží použitá, prázdná PET láhev, která bude mít širší hrdlo. Nechte děti objevovat a vhazovat kuličky dovnitř a později je pak i vysypávat zpět (výborné na rozvoj jemné motoriky). Hru pak můžete vylepšit i tím, že se u toho budete společně učit barvy.

Další možností je prohazování kuliček tunelem. Tunel totiž není nic jiného, než prázdná rolička od toaletního papíru. Na zeď ji připevníte pevnou lepicí páskou a další hra je na světě. Opět rozvíjí jemnou motoriku a koordinaci a ta radost, když se kulička znovu objeví a vyskočí na zem?

A v neposlední řadě můžete cvičit jemnou motoriku také s pomocí kuchyňské metličky. Prostrkejte kuličky dovnitř a nechte dítě, ať kuličky vytáhne ven (nebo je pak zase prostrčí dovnitř).

Pokud máte už o něco starší děti (2-3 roky), můžete se společně učit také barvy. Vezměte prázdné plato od vajec a nabarvěte jednotlivá políčka různými barvami (shodné s kuličkami). My jsme použili temperové barvy. Dítě má pak za úkol najít kuličkám ten správný barevný domeček.

A pro děti od 3-4 let tu máme ještě něco na procvičení čísel a počítání. Na bílý papír nakreslete jednotlivé číslice a odpovídající počet políček (např. ve formě obrázků, viz foto). Dítě má pak za úkol doplnit správný počet kuliček dle čísel. Mimo to u toho opět můžete cvičit i barvy.

Kreativitě se meze nekladou a určitě pro kuličky najdete i další způsoby využítí/her. Možností je nespočet a nebude vás to stát víc, než pár korun.