Jak dětem vybrat ty nejlepší kroužky?

Tento článek jste si přečetli 457x.

Září znamená nejen začátek školní docházky, ale také start nových sportovních a zájmových kroužků pro děti. Jak vybrat ten správný kroužek pro vaše dítě, který mu bude nejlépe sedět? Podle jakých kritérií se řídit při výběru a co bychom neměli podceňovat?

Kroužky se těší stále větší oblibě. A není se čemu divit, děti zábavnou formou zaměstnají a rozvíjí po všech stránkách. Kroužky jsou tak nabízeny nejen mimoškolně (různá sportovní centra, umělecké školy apod.), ale i v rámci školy během doby, kdy je dítě ve družině. To umožňuje rodičům i ušetřit čas (vše je na jednom místě).

 

Podle čeho tedy primárně vybírat dětské kroužky?

Pro každé dítě představuje ten nej kroužek něco jiného. V prvé řadě dejte na přání dětí. Dost často se totiž stává, že se výběr koníčků a aktivit řídí především přáním rodičů. Příkladem může být otec, který

nutí svého potomka hrát tenis, přestože na to jeho potomek nemá nadání a nebaví ho to. Cílem by mělo být, aby se dítě z kroužku vracelo spokojené, ne nešťastné. Pokud se dítě vrací z kroužku nadšené, vypráví o tom doma, chce se vídat s kamarády i v době mimo kroužek a zajímá se o další informace ohledně tématu, znamená to, že jste kroužek vybrali dobře.

Podle Jana Muhlfeita, autora knihy Odemykání dětského potenciálu, existují 4 základní důvody, proč nedochází k plnému rozvoji a využívání potenciálu člověka:

1. Rodiče příliš usilují o zlepšení slabin a pomíjejí silné stránky dítěte

2. Tvorba plánu, tedy co a jak budu dělat, nahrazuje otázku po osobním poslání – proč to budu dělat

3. Snažíme se řídit čas, místo toho, abychom řídili svoji energii

4. Děti se příliš soustředí na úspěch místo toho, aby prožívali již radost z cesty za ním

(citováno ze stránek janmuhlfeit.com)

Kritéria aneb co všechno brát v potaz při výběru?

  • Preference dítěte a jeho možnosti – jak jsme již psali, mělo by to být na první místě, respektujte povahu, fyzické možnosti a záliby dítěte, dle toho vybírejte kroužky/aktivity individuální nebo kolektivní, sportovní či umělecké apod. Je jasné, že pro nesportovního introverta by byl fotbal či ragby spíše za trest.
  • Věk dítěte – je dítě na zvolený kroužek dost zralé, velké? Některé kroužky jsou např. i určeny pro děti až od určitého věku
  • Finance – tvoří nezanedbatelné kritérium – je totiž potřeba zvážit náklady nejen na kroužek samotný, ale i věci k tomu potřebné (vybavení, výstroj apod.)
  • Rozvrh – kroužky je také nutné promyslet v rámci týdenního rozvrhu vašeho dítka, a to tak, aby nebylo přetěžováno, mělo potřebný čas pro vypracování domácích úkolů a i volný čas pro své kamarády a sebe samotné
  • Rodinný rozvrh – myslete také na to, jak daný kroužek může ovlivnit váš rodinný čas. Např. takový fotbal nezahrnuje jen týdenní tréninky, ale i víkendové zápasy, nebude vás to jako rodinu omezovat?
  • Vedoucí kroužku – padlo si dítě do oka s trenérem, paní učitelkou či vedoucí ve skautu? I to hraje důležitou roli a je to základní předpoklad pro to, že tam vaše dítě bude chodit rádo.

Důležité také je, abychom dětem nechali i jejich vlastní prostor pro rozvoj fantazie a kreativity. Není proto dobré zaplnit veškerý jejich volný čas, ale nechat je objevovat, zkoumat a hrát si.

Přetěžované dítě poznáte podle toho, že je často unavené, ospalé, nechce se mu ráno ani vstát, nemá na nic chuť, je mrzuté, někdy až vzteklé a přestávají ho bavit věci, které předtím milovalo.

Jak na výběr toho správného sportu?

Pozorujte, co vaše dítě nejvíce baví. Jinými slovy, běhá stále kolem domu a stěžuje si na to, že se nudí? Nebo si raději sedne na postel s oblíbenou knížkou v ruce? Pokud máte hodně energické dítě, pak je určitě na místě zvážit aktivity jako fotbal, basketbal, volejbal apod. Naopak, jestli děti méně baví kolektivní sporty, pak se zkuste podívat spíše po lekcích tenisu, golfu nebo plavání.

Zvažte i jejich fyzické možnosti. Je jasné, že pokud je dítě dostatečně vysoké a rychlé a miluje míčové hry, pak ho zřejmě bude bavit basketbal. Naopak např. z menších a štíhlejších dětí budou zase dobří běžci.

Na druhé straně ale nenechte děti, aby o sobě pochybovaly a podpořte je v tom, co je baví.

Jak jsme již zmiňovali výše, záleží také na osobě trenéra. Je to právě on/ona, kdo dokáže dítě pro daný sport nadchnout a motivovat, ale naopak mu celý sport i znechutit.

Rozšiřujte dětem obzory a nechte je poznávat. Vůbec nevadí, když hned napoprvé nenarazíte na tu nej sportovní aktivitu. Zkoušejte společně tolik sportů, co to půjde. Sledujte, jak se dítě cítí během hry a po skončení se zeptejte na jeho pocity. Pak už snadno poznáte, který ze sportů dítě skutečně nadchnul.

Přejeme vám mnoho štěstí při výběru!