Jak na výběr zahradního nábytku a doplňků

Tento článek jste si přečetli 520x.

S krásným počasím trávíme čím dál tím více času venku. Pokud máte doma balkon či terasu, věříme, že není nad to, když si zde ráno vychutnáte šálek dobré kávy, čaje nebo limonády. Trendem posledních let je udělat i z takového venkovního místa tak trochu obývací pokoj plný pohodlného nábytku, květin, polštářků, dek, svíček, luceren apod. Jak tedy z takové terasy udělat to nejhezčí a nestylovější místo? Jak správně vybrat nábytek, který se vám tam bude hodit? Čtěte dále.

Zahradní nábytek

Pokud se právě rozhodujete, jaký nábytek na terasu či balkon pořídit, máme pro vás pár rad týkajících se materiálu. Promyslete si, kde bude nábytek stát a jakým podmínkách bude čelit. Je velký rozdíl, jestli bude nábytek v zimní zahradě, pod pergolou, slunečníkem nebo v prostoru bez zastřešení. Od toho se odvíjí volba materiálu. Pokud bude nábytek zastřešený, můžete si dovolit jít do přírodních materiálů, jako jsou ratan, banánový list nebo choulostivější dřevo.

Zleva: dřevěná lavice BAMBLE, 2000 Kč, odkládací stolek STENSTRUP, 750 Kč, plážová židle BAMBLE z bambusu, 1000 Kč, vše Jysk

Pokud ale bude nábytek čelit náporu větru a deště, pak zvolte spíše umělý ratan (viz sestava VEMB nebo VEBBESTRUP), kvalitní designový plastový nábytek, teak, hliník nebo nerez. Co se týče konstrukce nábytku, dřevěná, pakliže nestojí pod přístřeškem, podléhá vlhkosti. Pokud tedy počítáte s tím, že nábytek občas zmokne, pak je dobré volit konstrukci z hliníku (např. sestava VEBBESTRUP nebo LEVANGER).

Volbu nábytku je dobré provádět i v závislosti na tom, na jakém povrchu bude stát. Např. na podlahu se širokými spárami se nehodí nábytek s tenkými nožkami, protože by zapadávaly do mezer (to lze dobře vyřešit např. kobercem na ven viz obrázek níže). Těžké kovové nožky by zase mohly poškrábat choulostivější podlahu a kovová konstrukce se na trávníku zase nebezpečně boří.

Náš tip: koberec na ven BERGUV, šířka 160 cm, délka 230 cm, 650 Kč, Jysk

Důležitým kritériem je i to, jak je nábytek skladný (lze ho složit, demontovat stolní desku apod.), pakliže ho budete přes zimu někde skladovat. V opačném případě musíte opět vybrat odolný zahradní nábytek, který přežije zimu venku pod plachtou

Zleva nahoře: sestava VEMB, 27.500 Kč, sestava VEBBESTRUP, 17245 Kč, tmavá sestava LEVANGER, 10.000 Kč, obal KYSTSMELLER, 400 Kč, vše Jysk

Podsedáky je nutné vždy před deštěm schovat a tady nastává další problém- kam s nimi? Právě to může vyřešit třeba jeden z praktických úložných boxů z Jysku

Náš tip: box na polstry YDERUP, 3250 Kč, Jysk

Pokud nemáte na terase nebo spíše balkonu dost místa a hledáte jen něco menšího (křeslo, stolek, dvě židle apod.), i tady pro vás máme pár tipů. Kritéria jsou stejná jako u zahradní nábytku výše.

Zleva nahoře: zahradní židle UBBERUP, 900 Kč, židle GJERLEV, 1500 Kč, odkládací stolek OLDHUSE, 850 Kč, dvě židle JERLEV a odkládací stolek IDRE, set za 1795, vše Jysk

Letošní rok se nese v duchu přírody a stylu zvaného biofílie. Že jste z toho názvu trochu v rozpacích a nevíte, o co se jedná? Nebojte, biofílie je trend, který se vám bude zaručeně líbit. Jedná se právě o větší propojení člověka s přírodou, které se projevuje charakteristickým použitím přírodních materiálů, hodně denního světla, živých rostlin apod. A právě i v rámci toho trendu jsme pro vás vybrali pár krásných kousků, které vám pomohou zútulnit vaši terasu či balkon a víc ji propojit s přírodou.

Navíc je letos béžová barva nejvíc in. Šedou barvu, která dominovala roku 2018, letos nahradí teplejší tóny béžové a k ní se přidají krémová a medová. Béžová barva je opravdu více jak skvělá, díky tomu, že není tak výrazná, velmi dobře se kombinuje a tak vám jen tak nezevšední.

Zleva: houpací síť BERGFINK, 500 Kč, závěsné křeslo NITTEDAL, 1499 Kč, květináč BLOMMOR, 350 Kč, květináč TRANA 1250 Kč, vše Jysk

A na závěr ještě něco pro všechny milovníky romantiky. Rozsviťte večer svou terasu či balkon některou z krásných luceren z našeho výběru a dopřejte si tak vskutku romantickou atmosféru.

Zleva: lucerna EGEHJORT, 649 Kč, lucerna MELON, 699 Kč, lucerna NETVINGE, 1299 Kč.

A pokud byste ještě chtěli svůj venkovní relaxační koutek trochu zvelebit, určitě se podívejte na jeden z našich posledních článků o skandinávském designu, kde najdete tipy na další krásné dekorace TADY.