Jak pečovat o čtyřnohé miláčky v zimě

Tento článek jste si přečetli 2188x.

Víte, jak se v zimě postarat o vašeho pejska, aby si i on užil tohle roční období? A zkoušeli jste svým mazlíčkům někdy upéct vánoční cukroví? Pokud ne, tak právě pro vás je určen dnešní článek, ve kterém se mimo to dozvíte, na co si dát pozor při Silvestrovských oslavách a jak je v klidu zvládnout.

Péče o pejska v zimě

V prvé řadě záleží, jestli máte psa ubytovaného trvale venku nebo vevnitř. Obecně pro psy držené venku platí následující pravidla.

Zateplení boudy – kotec by měl být zateplený (alespoň 3 plné strany) a důležitá je polystyrenem zateplená bouda s předsíňkou. Boudu doporučujeme vystlat slámou, deky a pelíšky sice zahřejí, ale pouze do chvíle, než navlhnou (doporučujeme je často kontrolovat a měnit). V zimě také nezapomeňte svým pejskům dopřát kloubní výživu.

Náš tip (zleva): kloubní výživa pro psy Alavis, 90 tablet 799 Kč, kloubní výživa Chondro Maxi, 230 g za 389 Kč, vše Super ZOO.

Teplota vody – je opravdu důležité, aby pes neměl v misce zmrzlou vodu. Doporučujeme tak nalévat do misky vodu horkou a po několika hodinách kontrolovat a celý proces opakovat. Granule rovněž zalévejte teplým vývarem nebo přidávejte ohřátou masovou konzervu.

Pozor na střídání teplot – může to pejskovi ublížit. Doporučujeme nebrat psy do domu na delší dobu, např. na noc. Dlouhosrstá plemena zvládají zimu venku velmi dobře a střídání teplot by jim mohlo způsobit prochladnutí kostí, kloubů a ledvin, neboť přichází kvůli teplu o zimní srst. Krátkosrstým psům lze do boudy instalovat vytápění, ale pobyt venku by měli zvládnout i s řádně zateplenou boudou.

Pokud máte svého čtyřnohého miláčka v bytě, pak platí, že by tam nemělo být přetopeno. Zejména dlouhosrstá plemena by mohla trpět nesnesitelným horkem. Když pes následně vyjde z bytu ven do mrazu, zvyšuje se riziko nachlazení a dalších zdravotních problémů s tím spojených. Pokud máte v bytě chladněji, doporučujeme na zimu pořídit thermo pelíšek nebo teplou deku do pelíšku. Pro menší plemena jsou vhodné tulipytlíky.

Náš tip (zleva): deka Scruffs Snuggle 110×75 cm 569 Kč, pelíšek Scruffs 1299 Kč, pelíšek Dog Fantasy 749 Kč, vše Super ZOO.

Procházky v zimě

V zimě nejvíce trpí mrazem krátkosrstá plemena, kterým je dobré pořídit obleček nebo kabátek. Při koupi ho pejskovi určitě zkuste, aby mu dobře seděl. Důležité ale je, aby se pes po dobu celé procházky hýbal (nenechávejte ho čekat např. před obchodem).

Pozornost věnujte také psím tlapkám. Především ve městě jsou chodníky sypané solí, a tak před i po procházce ošetřete tlapky mastí.

Náš tip (zleva): svetr Trixie 239 Kč, mast na tlapky Trixie 69 Kč, vesta pro psy Trixie 599 Kč, vše Super ZOO.

Vánoce a Silvestr

Stále více oblíbené jsou doma dělané pamlsky / cukroví pro pejsky. Udělejte svým čtyřnohým miláčkům v tento adventní čas radost. My pro vás máme oblíbený recept na rybí tyčinky.

Co budete potřebovat?

· 250 g čerstvé ryby nebo zmraženého filé

· 150 g mouky

· 2 vejce

· asi 0,5 l vody

· 1 polévková lžíce rybího tuku

Rybu rozmixujte, přidejte k ní ostatní suroviny a důkladně promíchejte. Hotové těsto se vyválí a poté z něj vykrajujte malé tyčinky (lze použít i vykrajovací formičky na vánoční cukroví). Pečte v troubě předehřáté na 180 ºC cca 20 až 25 minut.

Vyvarujte se ale krmení psů cukrovím, řízky, salátem, čokoládou a jinými lidskými dobrotami. Zvířecí žaludky nejsou na potravu s vysokým obsahem cukru, soli a přepáleného tuku stavěné a čokoláda je pro ně navíc toxická.

Po Vánocích přichází Silvestr a s ním i každoroční obavy, jak zvířátka zvládnou stres z petard a ohňostrojů. Na co si dát pozor?

· Pejska vyvenčete ještě před půlnocí. I ten nejstatečnější pes se může leknout, pokud mu nad hlavou začnou lítat ohňostroje.

· Při venčení jej mějte pevně na vodítku. Vyděšené zvíře je zmatené a může se lehce zaběhnout.

· Pokud se váš pes bojí, připravte mu doma místečko, kde by se mohl pohodlně schovat.

· Chovejte se tak, jako by se nic nedělo. Zvířata jsou velmi sensitivní vůči rozpoložení svých páníčků a veškerý váš stres nebo klid můžete přenést i na ně.

· Po silvestrovských oslavách buďte při venčení nad míru obezřetní. Některé rachejtle a petardy nemusí vybuchnout a jsou tedy nebezpečné pro kolemjdoucí.

A rada na závěr, pejsek se vždy bude cítit nejlépe ve společnosti svého páníčka. Nenechávejte je proto samotné.

Prodejnu Super ZOO, kde najdete veškeré vychytávky pro vaše psí miláčky najdete v našem obchodním centru Homepark Zličín.