Jak si užít (nejen) Velikonoce s dětmi

Tento článek jste si přečetli 284x.

Zdroj: shutterstock.com

Jsou tu – nejvýznamnější křesťanské svátky, Velikonoce. V užším pojetí se jimi myslí především Vzkříšení Krista (Boží hod velikonoční), ke kterému mělo dle záznamů dojít Třetího dne po jeho ukřižování na Bílou sobotu, nebo v širším pojetí od Zeleného čtvrtka. Velikonoce jsou pohyblivý svátek, v naší západní křesťanské tradici neděle Zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti, tedy na měsíc březen či duben.

U nás se Velikonoce slaví obvykle dva dny –  v neděli a pondělí. Neděle se nese ve znamení radosti a veselí nad zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. V kostelech se konají slavnostní bohoslužby, světí se velikonoční pokrmy (beránek, mazanec, vejce, chleba a víno) a doma se hoduje. Nechybí maso, zejména sekané v kombinaci s vejci či různé masové nádivky a směsi. Nejčastěji se konzumuje jehněčí.

Velikonoční pondělí je den, ke kterému už se neváže žádná speciální křesťanská oslava a patří spíše lidovým zvykům. Je ve znamení radosti a zábavy, kdy muži a chlapci chodí šlehat dívky pomlázkou spletenými mladými vrbovými proutky s mašlemi), aby byly po celý rok zdravé a krásné. Za odměnu dostávají chlapci od děvčat malovaná vajíčka, nazývaná kraslice.  V každém kraji převažuje jiný způsob barvení a zdobení vajec. Dnes nebývají při pomlázce výjimkou ani vajíčka čokoládová. U nás jsou kraslice spolu s pomlázkou a velikonočním beránkem hlavními symboly Velikonoc.

Velikonoce ve světě

V Německu mají tradici o velikonočním zajíčkovi, který schovává vajíčka a zvyk zdobit velikonoční strom vajíčky a jinými velikonočními dekoracemi. V předvečer Velikonoc děti vyrábějí slaměná hnízda, která pak jejich rodiče schovají doma nebo na zahradě. Do nich velikonoční zajíček snese různobarevná vajíčka. Ráno na velikonoční pondělí je děti vyrážejí hledat.

Ve Velké Británii o Velikonocích otevírají muzea, historické památky, zámky, hrady a zahrady. V některých místech přetrval zvyk, kdy ženy přivážou muže k židlím a vymáhají výkupné. Muži jim to hned druhý den oplatí. Výkupné však už nejsou peníze, ale sladký polibek. Vajíčka k těmto svátkům patří i tady. Kromě slepičích a křepelčích zahrnuje velikonoční nabídka i vejce krocaní, bažantí, a dokonce i pštrosí. Nejvíc se ovšem objevují vajíčka čokoládová. Malované kraslice zde nenajdeme.

Zdroj: shutterstock.com

Jednou z největších velikonočních tradic je ve Velké Británii, stejně jako v Americe i Austrálii tzv. Egg hunt, neboli „hon na vajíčka“. Velikonoční zajíc, který je zde symbolem velikonoc, v neděli naděluje čokoládová vajíčka, která poschovává různě po domě a hlavně po zahradě. Děti, jakmile se ráno vzbudí, na ně pořádají hon. Při hledání vajíček se pořádají také různá společenská setkání. Někteří přejali tuto tradici i u nás a raději než mrskání děvčat schovávají pro děti vajíčka na zahradě.

Na výlet

Pokud jste na Velikonoce nejeli nikam na dovolenou a máte již připravené vajíčka, pak je možná ten nejvyšší čas vyrazit tento víkend někam na výlet. Řada měst organizuje na náměstích své vlastní velikonoční akce. Stejně tak je otevřena většina hradů a zámků, kde také najdete velikonoční program. Takže kam se vydat?

Parním vlakem na Křivoklát – ve dnech 20. a 21. 4. umožňují České dráhy jízdu starodávným parním vlakem, který míří ze smíchovského nádraží na hrad Křivoklát, kde se konají Knížecí Velikonoce. V rámci této události se bude na tomto hradě konat kulturní program plný divadelních a hudebních vystoupení.

Olomoucké Velikonoce – velkolepý velikonoční trh se pořádá také v centru této hanácké metropole. Kromě stánků a hudebního programu si tu můžete užít i workshopy s tradičními řemesly (tvorba pomlázky a barvení kraslic) a přítomnosti živých kuřat a králíků.

Zdroj: https://olomoucky.denik.cz

Velikonoční mše. Velikonoce jsou původně křesťanským svátkem, a i v dnešní době kostely dokážou nabídnout zajímavý program i pro ateisty. Nádherné sborové zpěvy, divadelní představení nebo mše ve tmě s postupně se rozsvěcujícími svíčkami – i toto můžete na velikonoční mši zažít. Nějaká bohoslužba se o Velikonocích odehrává téměř v každém křesťanském kostele.

Pohádkové Velikonoce na Starých Hradech – jako v pohádce si budete připadat od 18. do 22. dubna na Starých hradech. Tou dobou se na hradě a zámku zjeví princezny, čarodějnice, skřítci, draci a další bytosti z povídaček, aby vám ukázali, jak slaví Velikonoce. Budou se vařit sváteční lektvary, utrejchy a jiné dobroty, celé dny se budou hrát hry a nouze nebude ani o překvapení. Netradiční budou i prohlídkové okruhy.

Zdroj: starehrady.cz

Velikonoce na Valašsku – s tradičně bohatým třídenním programem přichází na Velikonoce Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Areály muzea budou od soboty do pondělí otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý program.

Velikonoční závod na Hluboké – jedná se o dobročinný závod pro milovníky tajemství a hledače pokladů. Zúčastnit se mohou běžci, chodci i maminky a tatínkové s kočárky. Jde o to, najít v co nejrychlejším čase všechna ukrytá obří velikonoční vajíčka, která se nachází v zámeckém parku.

Šternberk – v zámeckém parku bude probíhat aktivní doprovodný program a chystají se také speciální velikonoční prohlídky hradních interiérů, které budou dostupné od 19. do 22. 4. 2019.

Nelahozeves – zažijte Velikonoční víkend jinak. Vezměte rodinu, známé a udělejte si nevšední velikonoční den na zámku Nelahozeves. O víkendu vás zde čeká bohatý program plný lidových zvyků, pohádek, koncertů nebo třeba šermířských soubojů.

Město Český Krumlov pokračuje v tradici velikonočních trhů. Od Zeleného čtvrtka do Velikonočního pondělí nabídnou na náměstí Svornosti trhovci a řemeslníci stylové výrobky, řehtačky, píšťalky, velikonoční vajíčka zdobená rozmanitými technikami, pomlázky, jarní květiny a dekorace. Přijďte se s dětmi něco dozvědět o velikonočních zvyklostech nebo třeba uplést pomlázku.

 

Přejeme vám krásné Velikonoce!