Jak si vybrat správnou matraci

Tento článek jste si přečetli 2106x.

Říká se, že byste měli každých 5-10 let vyměnit matraci, na které spíte. Pokud vás to tedy v nejbližších měsících čeká, máme pro vás dnes pár tipů, jak vybrat novou, která pro vás bude nejvíce vhodná.

Kvalitní matrace v kombinaci se správným roštem a postelí jsou významnou součástí plnohodnotného spánku, který je v dnešní uspěchané době extrémně důležitý. Jejich výběr proto nepodceňujte a raději se spolehněte na specializované prodejny, kde vám poradí vyškolený personál. Konec konců v posteli trávíme až jednu třetinu svého života a kromě spánku slouží i k relaxaci. Není radno tak na ní šetřit.

Vybrat tu správnou matraci určitě není jednoduché a nejedná se o záležitost na 5 minut. Většina z nás navíc ani neví, dle čeho kvalitní matraci poznat. My vám s tím v následujících krocích pomůžeme.

 1. Abyste pro sebe vybrali tu správnou, je potřeba si hned na začátku ujasnit, k jakému účelu bude využívána. Pokud se bude jednat o matraci, na které budete spát každý den, vyberte tu s co možná nejdelší dobou životnosti, mohou být latexové, z paměťové pěny, taštičkové či přírodní. Naopak k příležitostnému spaní (např. na chatě či pro hosty) zvažte buď rozkládací matrace nebo levnější pěnové či pružinové.

 

 1. Druhým důležitým aspektem při výběru je tvrdost matrace. Správnou volbu tvrdosti matrace ovlivňuje v nejvyšší míře váha člověka, přičemž platí, že lidé s vyšší váhou by měli mít tvrdší matrace a naopak lidé s nižší váhou si mohou vybírat z matrací měkčích. Výběr tvrdosti matrace se ale také odvíjí od toho, v jaké poloze nejčastěji spíte. Pokud spíte po větší část noci na boku, měli byste zvolit měkčí matraci, pokud na zádech nebo na břiše bude pro vás vhodnější matrace tvrdší.

 

 1. Nyní se dostáváme k materiálu, ze kterého je matrace vyrobena. V dnešní době jich existuje už poměrně hodně, od latexu, pěny až po pružiny. Uvedeme vám zde základní typy:

 

 • Studená pěna – pěna s velkými póry, díky kterým dochází k dobré provzdušněnosti a odvodu tepla. Vzhledem k možnosti kombinovat různé tuhosti pěn, je možné docílit dobré opory těla a páteře. Matrace ze studené pěny jsou ideální, pokud se kombinují s línou pěnou.
 • Viskoelastická pěna – unikání typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Pěna se při kontaktu s tělesným teplem pružně přizpůsobuje anatomii těla. Toto má zásadní vliv na kvalitu spánku, zmírňuje bolesti zad a má pozitivní vliv na krevní oběh. Matrace z líné pěnydíky pomalému vracení se do původního stavu nevytváří protitlak a zabraňuje tak proleženinám. Tzv. líná pěna stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní, uživatel se během noci méně otáčí, což přispívá ke klidnému spánku.
 • Bio pěna – jedná se o pěnu, u nichž suroviny původně vyráběné z ropy nahradíme surovinami z přírodních olejů. To má pozitivní dopad na ekologii a přináší více přírody do našich ložnic. Výsledkem je rovněž vyšší elasticita matrace, tvarová stálost a výborné ortopedické vlastnosti.
 • Latex – směs přírodního a umělého kaučuku. Tyto matrace se vyznačují vysokou měkkostí a pružností.
 • Tempur – je viskoelastický materiál s otevřenou buněčnou strukturou, který reaguje na teplotu a zmírňuje tlak. Matrace vstřebává vaši tělesnou váhu a pohyb, rovnoměrně je rozloží po celém povrchu matrace, což eliminuje tlakové body. Tím se snižuje potřeba převalování a obracení se během spánku.
 • Gelové matrace – obsahují ve své ložné ploše gelové segmenty vytvářející akupresurní body, které pomáhají uvolnit svalstvo během spánku.
 • Taštičková pružina – obsahuje malé pružiny umístěné do samostatných “taštiček”. Velké množství těchto pružinek zajišťuje optimální rozložení hmotnosti.
 • Pružinové – obsahují kvalitní pružiny, které jsou spojeny navzájem přídavnými pérky, tak aby se nemohly uvolňovat.

 

Pružinová matrace

Gelová matrace

Viskoelastická matrace

 

 

 

 

 

 

 1. Dalším aspektem při výběru je hmotnost a věk zákazníka. Jedním z možných vodítek je výška jádra matrace, která má přímou souvislost s nosností a životností matrace. Pro lehčí orientaci se uvádí maximální nosnost matrací, ta by měla převyšovat hmotnost uživatele alespoň o 5 kg.  Děti pak potřebují pro zdravý růst a vývoj spíše pevnější matraci se střední tvrdostí, u mladých lidí je zájem o tužší matrace a čím je člověk starší měl by použít měkčí a elastičtější matrace, které se co možná nejvíce přizpůsobí tvaru páteře.

 

 1. Potah matrace je nedílnou součástí každé matrace a měl by být ideálně snímatelný, aby se dal vyprat. Stejně tak by měl být dostatečně prodyšný a zajistit optimální cirkulaci vzduchu.

 

Ideální matrace by měla dokonale kopírovat vaše tělo a přizpůsobit se všem jeho křivkám. V těch nejtěžších místech jako jsou ramena nebo boky by vám měla uhnout a v jiných místech jako např. v bedrech by vás naopak měla podepřít.

Nezapomeňte, že u výběru vhodné matrace je klíčové ji osobně vyzkoušet. Vydejte se proto do specializované prodejny (u nás najdete prodejnu ProSpánek), klidně si zujte boty, sundejte kabát a na matraci si na několik minut lehněte. Uvidíte, že se vám podaří najít tu, která bude nejlépe vyhovovat.