Jak vybrat ty nejlepší sluneční brýle

Tento článek jste si přečetli 2023x.

S letními dny přichází i nutnost chránit náš zrak před ostrým sluníčkem. Jak ale vybrat sluneční brýle, aby vám skvěle seděly, plnily dobře svůj účel a zároveň byly šik? Brýle jsou totiž oblíbeným módním doplňkem, který ale kromě očí chrání také pokožku kolem nich. Proto bychom měli věnovat pozornost i technickým parametrům. Dnes vám tedy ukážeme, na co při výběru slunečních brýlí dbát.

UV filtr a kvalita

Jedním z prvních parametrů výběru slunečních brýlí je UV filtr. Vybrat bychom měli ty, které zajišťují min UV filtr 400, tedy nepropustí žádné záření nižší vlnové délky než 400 nanometrů. Zatímco v minulosti nebylo pravidlem, že by UV filtr obsahovaly všechny brýle, dnes se již situace výrazně zlepšila. Díky současným technologiím mají dostatečný UV filtr prakticky všechny brýle, i ty, co stojí několik desetikorun. Přidání UV filtru do materiálu pro výrobu plastových čoček je dnes tak levné, že by byla obrovská náhoda, kdybyste někde narazili na brýle bez UV ochrany (neplatí pro brýle staršího data).

Znamená to tedy, že máme pořizovat levné brýle? Na druhé straně je totiž nutné počítat s tím, že levnější brýle většinou nevydrží tak dlouho. Málo kvalitní plastové nebo příliš tenké kovové rámečky brýlí, případně takzvané stranice (boční část brýlí) jsou z materiálu, který se nedá přizpůsobit tvaru hlavy, po čase vypadávají šroubky a někdy můžeme pozorovat zvlnění na okrajích čočky, což způsobuje posunutí obrazu (vzbuzuje dojem, že je ve sklech nějaká dioptrie). Značkové brýle oproti tomu používají kvalitní skla, případně jiné materiály, které skutečně vydrží. Do dobrých slunečních brýlí se tedy vyplatí investovat.

Druh skla

Roli ve výběru hraje také barva a druh skel. Proti slunci se ideálně doporučují skla šedá, hnědá nebo zelená. Tyto barvy neovlivňují naše barevné vnímání a náš pohled tak není nijak zkreslený. Samozřejmě, že jsou oblíbené i jiné barvy skel a my vás od nich rozhodně nezrazujeme. Jen je dobré vědět, že např. modrá skla nejsou moc vhodná pro řízení, protože tlumí červenou a zelenou barvu (vhodná jsou šedá nebo hnědá). Naopak v mlze jsou ideální skla žlutá, červená nebo oranžová, když je pod mrakem tak zase červená či růžová.

Velmi dobré jsou také polarizační brýle, se kterými vidíte neskutečně ostře. Navíc poskytují citelnou úlevu od únavy očí a vynikající vnímání barev. To oceníte v každodenním životě, třeba při sportu nebo řízení auta.

Tvar obličeje

Tvar brýlí byste měli vybírat v souladu s tvarem vašeho obličeje. Tedy ne všechny tvary brýlí se hodí pro všechny obličeje. Na začátku je tedy dobré zjistit, jaký tvar obličeje máte. V zásadě rozlišujeme 4 typy – oválný, ve tvaru srdce (trojúhelníku), kulatý a hranatý (čtvercový).

Kulatý obličej

Jedná se o nejrozšířenější tvar obličeje. Kulatý tvar obličeje má znatelné křivky a naopak méně výrazné úhly. Typické jsou plné tváře. V případě, že je váš obličej spíše kulatý, obecně se k vám hodí hranaté brýle, které pomohou prodloužit vaši tvář a učiní ji štíhlejší (příkladem jsou třeba Wayfarery od značky Ray-Ban). Fungují také tenké obroučky. Naopak kulaté brýle by příliš zvýrazňovaly tento tvar vašeho obličeje.

Náš tip

Zleva: Pánské brýle Ray-Ban, 5190 Kč, dámské brýle Seen, 1190 Kč, Solaris, 2090 Kč, vše najdete v prodejně Grand Optical

Hranatý obličej

Hranatý obličej je charakterizován přibližně stejnou délkou jako šířkou obličeje, širokým čelem a čelistí a hranatou bradou. Tomuto typu obličeje sluší obecně brýle kulatého nebo oválného charakteru, které naopak zjemní ostré linie obličeje. Oblíbený je např. ikonický tvar Aviatorek od značky Ray-Ban, toto léto jsou v kurzu také hodně velké kulaté brýle.

Náš tip

Zleva: dámské metalické brýle Solaris, 1690 kč, pánské metalické brýle Ray-Ban, 4490 Kč

Oválný obličej

Oválný obličej se vyznačuje o trochu širšími lícními kostmi a směrem k čelu a bradě se mírně zužuje. Jedná se vlastně o ideální tvar, kterému sluší v podstatě jakékoliv brýle. Vybírat tak můžete jak mezi kulatými, tak hranatými obroučkami. Dobře budou vypadat brýle zakulacené, jemnější, ale i hranaté nebo pilotky.

Náš tip

Zleva: dámské sluneční brýle Prada, 7990 Kč, pánské sluneční brýle C-line, 2290 Kč, dámské sluneční brýle Solaris, 1690 Kč, vše Grand Optical

Srdcovitý nebo trojúhelníkový obličej

Náš tip

Zleva: dámské sluneční brýle Unofficial, 2690 Kč, pánské sluneční brýle Ray-Ban, 4790 Kč, vše Grand Optical

A poslední tip na závěr, pokud máte nesymetrické obočí či obličej, vybírejte takové sluneční brýle, které vám je co nejlépe zakryjí. Nevypadá úplně dobře, kdyby vám nad brýlemi koukalo jen jedno obočí.

Přijďte si k nám do obchodního centra Homepark Zličín vybrat ty pravé sluneční brýle pro (nejen) tohle léto. V prodejně Grand Optical mají velký výběr a velmi dobře vám také poradí