Jak zlepšit své soustředění

Tento článek jste si přečetli 1803x.

Tak schválně. Jak dlouho vydržíte číst tento text, aniž byste zkontrolovali, od koho vám teď zrovna pípla smska? Nebo zvedli oči k televizi, kde právě dávají šíleně zajímavou reklamu na nový prací prášek? Nebo okřikli své rozverné ratolesti? Že jste se přestali soustředit už teď? Tak to je načase s vaší koncentrací něco udělat a naučit se po dlouhé době lockdownů, karantény a distanční výuky opět pořádně soustředit. Dnes vám dáme pár tipů na krátká cvičení, která vaši schopnost koncentrace určitě zlepší.

Vezměte si hodinky s vteřinovou ručičkou (stačí i nástěnné hodiny s vteřinovkou) a po dobu jedné minuty sledujte pohyb této ručičky, aniž byste od hodinek zvedli oči nebo mysleli na něco jiného.

Chytré hodinky Michael Kors, 10 690 Kč. Datart Homepark Zličín

Vyberte si libovolný předmět a pozorujte jej se vší soustředěností po dobu jedné minuty. Toto cvičení můžete klidně provádět i v tramvaji – zaměřte se třeba na šátek paní sedící před vámi nebo na boty vedle sedícího pána.

Odpojte se alespoň na půl hodiny od všech rušivých elementů, včetně svého telefonu a počítače. Všímejte si detailů ve svém okolí a zkuste si uvědomovat každé „tady a teď“.

Pozornost můžete cvičit i pomocí hudby. Vyberte si nějakou písničku a soustřeďte se na její text, hlas zpěváka či zpěvačky nebo na použité nástroje.

Praktikujte „pomalé čtení“. Vyberte si krátký text, při kterém se budete soustředit na každé slovo. Poté si zkuste sami pro sebe ve stručnosti říci, o čem právě přečtený text byl. Nezáleží na tom, zda se jedná o beletrii nebo odborný článek.

A ještě pár dobrých rad do vašeho nově zkoncentrovaného života: dbejte na dostatečný a kvalitní spánek a soustřeďte se také na konzumaci potravin, které mají na koncentraci příznivý vliv: borůvky, banány, červená řepa, špenát nebo třeba tučné ryby. Sáhnout můžete také po osvědčených a kvalitních doplňcích stravy. Koncentraci podpoříte také kávou, v rozumné míře. A teď schválně. Jak zněla první věta tohoto článku? ☺

Ledové karamelové macchiato, Starbucks
Bio listový špenát Nowaco, 44,90 Kč. Tesco Extra
Tesco Borůvky 450 g, 79,90 Kč, Tesco Extra
Kapsle Omega 3 Forte +, 159 Kč, dm drogerie
Tobolky Paměť a koncentrace Kneipp, 249 Kč, dm drogerie
Šumivé tablety Ginkgo biloba s příchutí čaje, 59,90 Kč, dm drogerie