Masopustní boží milosti

Tento článek jste si přečetli 2937x.

Masopust je období, v němž se lidé radují, pořádají karnevaly, hostiny a maškarní průvody. Představoval čas hodování a veselí mezi dvěma postními dobami (odtud i název „maso půst“). Někdy se udává, že masopustní období trvá od Tří králů až do popeleční středy (letos 26. února), kdy vrcholí. Klasický masopust ale trval většinou 3 dny před popeleční středou, kdy se rodina sešla k bohatému obědu a následovala muzika, tanec a veselí.

Dnes se již masopust v takovém rozsahu neslaví, přesto se ale řada z nás účastní maškarních průvodů a peče klasické masopustní dobroty. A my vám dnes přinášíme rodinný recept na jednu z nich – boží milosti.

Co budete potřebovat?

300 g hladké mouky

4 žloutky

1 celé vejce

5 lžic mléka

2-3 lžíce rumu

1 kávová lžička moučkového cukru

špetka soli

kůra z jednoho citrónu (případně ještě pár kapek citrónové šťávy)

20 g másla

Na smažení: sádlo, máslo nebo řepkový olej

Na obalení: moučkový cukr smíchaný s vanilkovým cukrem

Jak na to?

Mouku smíchejte s rozpuštěným máslem, přidejte žloutky a celé vejce, mléko, rum, cukr, sůl a citrónovou kůru (případně i trochu šťávy). Pečlivě vypracujte těsto. Těsto je ze začátku lehce drobivé, ale nebojte se, jakmile se všechny ingredience spojí a zahřejí, bude hladké. Z těsta vyválejte placku o tloušťce cca 2 – 3mm. Radélkem vykrajujte milosti o délce 6 – 7cm. Uvnitř každého pak vykrojte ještě dva otvory. Takto připravené milosti přikryjte utěrkou, aby vám v průběhu neoschly.

V hluboké pánvi rozehřejte dostatečné množství oleje – milosti by v něm měly plavat. Vhazujte je jednu po druhé, smažit se budou cca 3 minuty na středním plameni. V polovině doby je otočte. Boží milosti by se měly lehce nafouknout a vytvoří se na nich vzduchové bubliny. Hotové mají narůžovělou barvu.

Po vytažení z oleje je položte na papírovou utěrkou, aby se vsáknul přebytečný olej a ještě teplé pak obalujte ve vanilkovém cukru.

Nechte vychladnout a máte hotovo!

Tuto tradiční pochoutku můžete upéct nejen na masopust, ale pak i na Velikonoce. Příprava je rychlá a velmi snadná. Ingredience na přípravu (v té nejvyšší kvalitě) najdete i u nás v prodejně Tesco Extra nebo dm drogerie!

Zleva: bio vejce Tesco 6 ks za 49,90 Kč, bio řepkový olej dm 500 ml za 69,90 Kč, Tesco hladká mouka 8,90 Kč za 1 kg, vanilkový cukr s pravou vanilkou dm 4 sáčky po 8g za 79,90 Kč.