Poradíme vám, jak vybrat nejlepší dovolenou u moře

Tento článek jste si přečetli 296x.

Blíží se prázdniny, pro mnohé tedy čas odpočinku a volna. Na dovolenou se těšíme a chceme si ji užít. Navíc výdaje na ni často tvoří nezanedbatelnou položku z našeho rozpočtu. Jak a podle čeho vybrat ideální zájezd? Máme pro vás hned několik tipů.

Dovolená s dětmi

Zatímco bezdětní cestovatelé mohou jen zabořit prst do mapy a vyrazit, pro rodiče s dětmi je vše jinak. Správný výběr dovolené, především s ohledem na věk ratolestí, je totiž základem spokojenosti celé rodiny. Pokud vaše děti zatím nechodí do školy, vydejte se k moři mimo hlavní sezonu. Teploty jsou v přímořských letoviscích příznivější a zároveň se vyhnete největším davům. A to hlavní – dovolená vás vyjde levněji, tudíž si můžete dopřát delší pobyt za stejnou cenu jako v sezoně. Jestli ale nemáte na výběr a budete cestovat o prázdninách, zvolte raději červenec. V mnoha evropských zemích se v červenci ještě chodí do školy, zatímco v srpnu jsou letní prázdniny prakticky všude.

Pokud vybíráte zájezd v cestovní kanceláři, vyberte si destinaci a hotel, kde jsou na děti připraveni. Mnoho hotelů má nejen dětské kluby, jako je například Mango Club, ale i pestrou nabídku nejrůznějších animačních a sportovních programů. Takové kluby naleznete například v Bulharsku, Egyptě, Tunisku, Itálii, Řecku, Maroku, Turecku či na ostrově Sal v Kapverdách. A pátrejte i po nabídkách, kde je „dítě zdarma“ nebo „dítě za letenku“. Zaměřte se také na vybavení, jako například dětské bazény, hřiště, tobogány, aquapark nebo možnost zapůjčení dětské stoličky a postýlky. Jistě je lepší, aby byl hotel poblíž pláže či přímo u ní a důležitý je v tomto případě i pozvolný vstup do vody. Nespornou výhodu mají písečné pláže, neboť děti se na nich zabaví stavěním hradů.

Pouze pro dospělé

Do „adult only“ hotelů mají povolen vstup jen ti, kteří jsou starší 16 nebo 18 let. Zpravidla jde o luxusní čtyř nebo pětihvězdičkové hotely, které nabízejí perfektní zázemí pro páry – wellness a fitness centra, bary i zábavné programy. Tyto hotely se snaží svým klientům nabízet takové služby, aby si na své přišli i milovníci nejrůznějších sportů a aktivit. V nabídkách nechybí lekce aerobiku, jógy či tance, a kromě klasické bufetové večeře si můžete vychutnat speciality světových kuchyní při svíčkách, a to v restauraci s obsluhou.

Nejvíce těchto hotelů je v exotických destinacích, najdete je ale i v oblíbených dovolenkových destinacích, jako je Řecko, Španělsko, Turecko, Itálie nebo Egypt. Jsou však i hotely, které děti hostí, avšak mají vyhrazené takzvané Adult only zóny. Jsou jimi například terasy, bazény nebo oddělené části restaurací a barů s přístupem pouze pro dospělé. Tuto variantu jistě ocení zejména unavení rodiče, po dobu pobytu v této zóně je hlídání jejich potomků zajištěno školeným hotelovým personálem.

Co platí pro zájezdy obecně

Zvažujete svůj výběr hotelu podle počtu hvězdiček? Věřte, že to neplatí vždy. Kategorizace hotelů totiž není jednotná po celém světě. Pročtěte si spíše recenze a postřehy návštěvníků, zeptejte se přátel nebo dejte na rady prodejců v cestovní kanceláři. A na vše se jich ptejte. Předejdete tím překvapení, zklamání či nedorozumění. Protože vaše dovolená bude hlavně taková, jakou si ji naplánujete a objednáte. Z toho plyne i to, že je nejlepší vybírat zájezd s dostatečným předstihem, abyste měli na výběr z více variant a nezvažovali jen podle ceny.

Zastavte se u nás v obchodním centru Homepark Zličín v cestovní kanceláři Exim tours. Věříme, že vám dobře poradí a vyberete si svoji dovolenou snů.