Přijďte s námi oslavit konec školního roku!

Již v pátek je tu konec školního roku. Pro většinu dětí ten nejočekávanější den v roce. Dostanou vysvědčení a hlavně jim začínají tolik milované prázdniny.

Pojďte se spolu s námi podívat, jak se ukončuje základní nebo střední škola, jaké jsou zvyky v jiných státech a jestli i tam děti za konec školního roku a vysvědčení dostanou třeba zmrzlinový pohár či nějaký malý dárek.

Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je vždy takový malý obřad a slavnost. Děti ukončují další ročník a po prázdninách je čeká třída o číslo vyšší. Obzvlášť slavnostní je to v případě přechodu ze školky do školy, ukončení základní nebo střední školy.

Pasování na prvňáčka

Konec školního roku se netýká jen školáků, ale i dětí ze školek. Trendem posledních let je tzv. pasování na prvňáčky. Koná se v průběhu června a jedná se o společnou oslavu, kdy jsou do školky pozvány celé rodiny dětí, předškoláci jsou slavnostně pasováni na prvňáčky šerpou a za doprovodu písniček.

Slavnostní vyřazení žáků 9. tříd

Podobná slavnost se koná také v případě školáků, kteří končí povinnou školní docházku, tedy 9. třídu základní školy. Slavnostní akt se koná buď v budově školy, nebo na školní zahradě, děti často dostanou šerpu a na programu jsou i nejrůznější vystoupení.

Poslední zvonění

Jedná se o letitou tradici, která se ale uskutečňuje vždy o něco dříve, než je konec školního roku. To proto, že v průběhu května a června pak probíhají maturity. Studenti středních škol se loučí s posledním zvoněním stylově v kostýmech, ve kterých pak vyráží i do ulic. Cílem je vybrat od kolemjdoucích co možná nejvíce peněz na závěrečný maturitní večírek.

Jak je to ve světě

Termín konce školního roku se liší stát od státu. Od šesti týdnů v některých oblastech Německa, v Holandsku, Velké Británii či Lichtenštejnsku, až po 13 týdnů třeba v Lotyšsku, Litvě, Portugalsku nebo Turecku. Vůbec nejkratší prázdniny ale mají děti v jednom ze švýcarských kantonů – pouhých 5 týdnů. Nutno také dodat, že mají ale více prázdnin v průběhu školního roku. Naopak jedny z nejdelších prázdnin mají italské děti – 14 týdnů nebo v Bulharsku – až 15 týdnů.

Odměny za vysvědčení a ukončení dalšího školního roku nedostávají jen české děti. Podobná tradice je i v řadě jiných zemí světa.

Například v Belgii dostávají děti odměnu nejen od rodičů, ale i od školy. Ve Velké Británii je zvykem dopřát dětem nějaký zážitek jako týdenní sportovní kurz, návštěvu zábavního parku nebo exkurzi do

koňských stájí. V Americe sice děti známky až do 6. třídy nedostávají, ale i tak jim rodiče dopřejí nějaký ten dárek – většinou se jedná o hmotnou věc. Podobně je to třeba v Dánsku, kde děti dostávají známky, až když opouštějí základní a střední školu. Některé jihoamerické školy zase dětem připravují na konci školního roku slavnostní vystoupení a s rodinami školáků se pak společně scházejí v restauraci. Jako dárek tamní děti dostávají spíše jen drobnosti.

Konec školního roku u nás

Řada českých rodičů odměňuje svoje děti za vysvědčení. Někteří jen a pouze za samé jedničky, někteří za snahu a jiní je odmění i přesto, že se na výsledkové listině objeví i horší známky. Podle psychologa odměňovat děti jen za hezké vysvědčení není úplné dobré. Některé děti se totiž snaží, v průběhu roku opravdu dřou, ale na lepší známky zkrátka nedosáhnou (roli zde mohou hrát např. i poruchy učení). Každý rodič by tedy měl sám vyhodnotit, jak se jeho dítku vedlo.

Tento zvyk se usadil v rodinách poměrně nedávno a je čím dál tím populárnější, i přesto jsou rodiny, kde dítě za vysvědčení nedostane nic. Obvykle jsou to však nějaké malé dárky, ale výjimku netvoří ani elektronika nebo peníze. Podle psychologa to není špatný systém, vždyť i my dospělí jsme rádi za svou práci odměněni. Důležité však je, aby to pro děti nebyl hlavní a jediný motivátor, který by drtivě převálcoval dobrý pocit ze sebe sama a radost z nových získaných poznatků. Stejně tak by případná odměna neměla být příliš vysoká, aby dítě netrpělo v případě nezdaru velkým pocitem selhání.

Pokud nechcete dětem dávat drahé dary jako herní konzoli, mobil nebo Lego, pak jsou skvělou variantou také zážitky. Například dětmi oblíbená návštěva cukrárny, ZOO, zábavního parku nebo kina.

A my pro vás máme rovnou tip na takovou prima oslavu. Přijďte za námi do obchodního centra Homepark Zličín v pátek 28. června, nebo v sobotu 29. června oslavit s dětmi konec školního roku.

Co vás čeká?

Gigantická skluzavka s delfíny, dětmi milované trampolíny, malování na obličej nebo kreativní dílničky. A co víc, točená zmrzlina bude pro všechny děti školního věku zdarma. A připraveny pro ně máme i další dárky! Pro prvních 500 dětí krásný plážový míč úplně zdarma, omalovánky a řadu překvapení.

Součástí akce bude i stánek s občerstvením, takže ani rodiče nebudou trpět hladem či žízní. Jelikož se očekává horké počasí, budeme mít připravenou také krytou zónu a osvěžující vodní mlhu.

Začněte letos prázdniny v Homeparku. Těšíme se na vás.