Sedm tipů na správné cvičení

Tento článek jste si přečetli 1587x.

Zdroj: pinterest.com

Jaro pomaličku klepe na dveře a mnozí z nás se rozhodli, že začnou zase cvičit. Přece jen, každý chceme v plavkách v létě vypadat dobře. Potíž bývá v tom, že jsme po zimě často unavení a tzv. zlenivělí. Stává se, že pak v záchvatu motivace přeceníme svoje síly a v lepším případě cvičit a zdravě se stravovat nevydržíme, v tom horším si uženeme nějaký zdravotní problém. Máme pro vás dnes několik tipů, jak správně nastartovat svoje tělo a cvičení po týdnu nevzdat.

1. Začněte pomalu

Není nutné se první den v posilovně nebo při běhu zničit. Začněte po malých krůčcích a stanovujte si reálné plány. Ze začátku je ideální pravidelné lehčí cvičení, kterým tělo pomalu připravíte na následující týdny. Nejprve cvičte 10 minut každý den nebo každý druhý den po dobu jednoho týdne. Následující týden můžete prodloužit cvičení na 15 min a každý následující týden o dalších 5 minut, dokud se nedostanete na 30-45 minutové cvičení. Před a po každém tréninku se nezapomeňte protáhnout!

2. Poraďte se

Pokud jste nebyli zvyklí cvičit nebo vás dlouhodobě trápí nějaký problém (např. koleno po operaci, bolesti zad, diastáza po porodu apod.), je nutné poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem. Nepodceňujte to! Nesprávným cvičením si můžete zadělat na vážný zdravotní problém.

3. Nepřeceňujte se

Nemusíte hned trhat rekordy, přestože je venku hezky a vy jste motivovaní, jako nikdy. Snažte se zvyšovat zátěž pomalu, ne víc, jak 10% za týden. Například pokud zvedáte v posilovně činky o hmotnosti 10kg, následující týden nezvedejte více, než 11kg. Stejně tak u běhu, pokud jste zvyklí běhat 5km, další týden vyběhněte na 5,5km dlouhou trasu apod.

Zdroj: pinterest.com

4. Najděte si parťáka

Ve dvou se to lépe táhne. A to platí nejen obecně v životě, ale i konkrétně ve cvičení. Můžete začít cvičit s partnerem, kamarádkou či kamarádem, kolegou z práce. Budete se vzájemně motivovat a také podporovat ve chvílích, kdy budete mít pocit, že vám to nejde nebo se vám nechce.

5. Mějte reálná očekávání

Nikdo ještě nezaběhl maraton po týdenním tréninku. Připravte se, že to potrvá, ale i zde platí více než kde jinde, že i cesta je cíl. Pokud si během cvičení musíte udělat pauzu (nemoc, dovolená apod.), mějte na paměti, že pokud jste byli zvyklí cvičit 3x – 4x týdně, tělo bude trvat dalších několik týdnů, než se dostane zpět do původní formy. Proto se neděste, když půjde po této pauze vaše výkonnost rapidně dolů, je to normální.

Zdroj: https://www.a3sport.cz/

6. Pořiďte si správnou výbavu

Víme, že je jednodušší sáhnout po starých halových teniskách a vyběhnout do lesa hned. Riskujete ale, že si časem zničíte klouby. Ať už děláte jakýkoliv sport, pořiďte si správné vybavení, protože tohle je investice do vašeho zdraví. My jsme pro vás vybrali běžecký outfit pro ženu a tenisový pro muže, to vše z nabídky našich obchodů A3 Sport a SportsDirect.com.

Zdroj: https://cs.sportsdirect.com/

7. Naučte se odpočívat

Odpočinek a správná regenerace je stejně tak důležitá, jako cvičení samotné. Tělo nebude dobře fungovat, pokud ho přetáhnete a nedopřejete mu také trochu klidu. Extrémně důležitý je v tomto případě spánek. Bylo zjištěno, že nejkvalitnější je před půlnocí, proto choďte spát dřív a nepodceňujte ani výběr správné matrace (o výběru nejvhodnější matrace jsme psali ZDE).

Zdroj: pinterest.com

Mějte se rádi, pochvalte se za každý drobný úspěch, odměňte se a buďte vděční. Věřte, že správné nastavení vaší mysli hraje v celém tomto procesu tu vůbec nejdůležitější roli.

Držíme vám palce!