Tipy, jak co nejlépe zvládnout začátek školního roku

Tento článek jste si přečetli 3410x.

Září je vždy organizačně velmi náročné. Sladit rozvrhy dětí, vlastní práci, kroužky, volný čas, zaplatit obědy a další poplatky apod. Některé děti se navíc na návrat do školních lavic nebo jejich první cestu do školy netěší. Jak si tyto první dny a týdny co nejvíce usnadnit?

Stanovte si priority

Stanovte si priority, pro všechny členy rodiny. Napište je na viditelné místo pro všechny, rozvrhněte na jednotlivé dny a postupně odškrtávejte. S organizací vám pomohou různé vychytávky z Ikea jako např. tyto nástěnné tabule na drobnosti, rozvrh, úkoly apod.

Zleva: dírkovaná deska Skadis 399 Kč, nástěnka / tabulka s košíkem Mojlighet 799 Kč, Ikea.

Příprava ulehčí práci

Rána každého začátku školního roku bývají dost kritická. Proto si, pokud možno, co nejvíce věcí nachystejte už večer. Děti si dají na hromádku oblečení na nový den, připraví aktovku do školy (vy tašku do práce) a i svačiny, které ráno zaberou zbytečně moc času, lze připravit už večer. V jednom z příštích článků vám přineseme tipy na rychlé svačinky do školy.

Aby všechny věci měly své místo

Protože v uklizeném a dobře zorganizovaném prostředí se učí a pracuje o mnoho lépe. Pracovní stůl volte polohovatelný, abyste jej mohli nastavit přesně podle výšky vašeho dítěte tak, aby mělo nožky opřené o zem.

Pojízdný vozík může sloužit i jako úložiště učebnic a psacích potřeb a v případě potřeby jej můžete přemístit i do jiné místnosti.

A pokud dětský pokoj sdílí více dětí, není nic jednoduššího, než jejich pracovní prostor snadno rozdělit pomocí rozdělovače s přihrádkami.

Zleva: nastavitelný pracovní stůl Pahl 1199 Kč, dětská židle Oerfjaell 999 Kč, vozík na kolečkách Nissafors 699 Kč, rozdělovač na pracovní stůl Oevning 249 Kč, vše Ikea.

Když to nejde hladce..

Šly vaše děti poprvé do školy nebo školky a neprobíhá to zrovna hladce? Ráno je opouštíte v šatně v záplavě slz a máte z toho výčitky? Zkuste pro ně vytvořit propojení s domovem, znamení toho, že jste spolu každý den, přestože se třeba zrovna nevidíte. Můžete např. vyrobit společně náramky, vytetovat si na ruku nějaký dětský obrázek nebo namalovat srdíčko.

Zleva: tetování Dora 29 Kč, Lego Dots náramky 169 Kč, Malá sada náramky 249 Kč, vše Sparkys.

Důležité je jejich strach nebagatelizovat, naopak přiznat, že je úplně normální a vy se někdy taky bojíte. Odvaha není strach nemít, ale překonat ho. Postupně pomalu navyšujte hodiny dětí strávené ve školce, škole.

Pokud se strachem stále bojujete, vymyslete nějakou malou motivační odměnu, na kterou se dítě může těšit. Co třeba schovat do svačinového boxu každý den nějaké malé překvapení? Nemusí to být nic drahého ani velkého, zkrátka drobnost, která potěší a dítě bude vědět, že na něj myslíte.

Zleva: Hot wheels autíčko 79 Kč, Angry birds sběratelské karty 9 Kč, klíčenka Love 49 Kč, vše Sparkys.

Pár minut laskavosti

Vyhraďte si prvních pár minut po ránu a před spaním jen a jen pro děti. Obejměte je, povězte jim něco hezkého, uklidněte je, podpořte je.. Těch pár minut je skutečně kouzelných, nikdy je nenechte usínat s pocitem, že se na ně zlobíte nebo je nějaký problém. Pomůžete jim dobře se nastartovat na nový den plný úkolů a povinností.

Stejně je tak důležité trávit spolu čas u společné večeře, alespoň několikrát do týdne. Povídejte si o tom, co se v uplynulém dni stalo, co se vám líbilo a co nikoli. Nepokládejte však otázky typu „jak ses dnes měl/a“, ale ptejte se na konkrétní věci např. „co jste dnes dělali v češtině, učili jste se nové písmenko?“ Budujete tím vzájemnou důvěru.

Najděte si něco, na co se budete těšit

Prázdniny skončily, dovolená je v nedohlednu a podzim za dveřmi, což může vyvolat ne zrovna příjemné pocity. I proto si záměrně naplánujte věci, na které se můžete těšit. Víkend na chatě? Piknik v přírodě? Návštěva zábavního parku, kina, výstavy? Cokoli, co vám a dětem udělá radost.

Dopřejte si v pracovním nasazení také chvíle volna a relaxu. Budete je potřebovat nejen vy, ale i děti.

Přejeme vám úspěšný nový školní rok