Tipy, jak odstranit skvrny z prádla

Tento článek jste si přečetli 1859x.

Známe to asi každý, koupíme si něco krásného na sebe, pak zasedneme ke stolu a neopatrností nám na našem novém milovaném kousku oblečení zůstane památka, ať už od jídla nebo od pití. A co teprve naše děti, jejichž dobrodružné objevování světa se pak večer snažíme dlouhé minuty likvidovat nad umyvadlem. Dnes vám poradíme pár osvědčených tipů na to, jak se zbavit nejčastějších skvrn např. od vína, kávy, trávy nebo žvýkačky.

Víno

Zde musíme ještě rozlišovat, o jaký druh vína se jedná. Skvrnu od bílého vína odstraníte jednodušeji, pod tekoucí vlažnou vodou skvrnu jemně promněte a pak dočistěte žlučovým mýdlem. Oblíbené je žlučové mýdlo značky Denkmit z DM drogerie. Je skvělé nejen na doma, ale i na cesty. Tekuté žlučové mýdlo je navíc díky aplikátoru rovněž ideální na čištění límečků od košil.

U červeného vína zapomeňte na to, že byste oblečení ihned umývali. Naopak, nejdříve na skvrnu nasypte kuchyňskou sůl a několik minut vyčkejte. Důležité je, abyste reagovali co možná nejrychleji. Teprve poté místo přelijte, ale tentokrát vařící vodou. Starší skvrny od červeného vína potřete čpavkovou vodou zředěnou podle druhu tkaniny, a to v poměru 10 dílů vody na 1 díl čpavku, nebo 5 dílů vody na 1 díl čpavku. V obou případech pak vyperte na běžný program v pračce.

Zprava: tekuté žlučové mýdlo, klasické žlučové mýdlo v kostce, sůl na skvrny, vše DM drogerie

Vosk ze svíčky

Zde platí, ať už se jedná o oděv nebo třeba o prostírání, položit nejdříve na skvrnu kostku ledu a nechat vosk zmrznout. Pak co nejvíce vosku opatrně seškrábněte nožem. Zbylý vosk, který je hluboko v látce v podobě mastné skvrny odstraňte tak, že na skvrnu přiložíte pečící papír a místo přejedete žehličkou. Teplo by mělo vosk roztavit a ten se vpít do papíru na pečení.

Krev

U krve (stejně jako u ostatních skvrn, které mají bílkovinný původ – smetana, vejce, mléko apod.) platí, že je nikdy neodstraňujte v teplé či horké vodě. Došlo by totiž ke sražení látek a skvrna by již nešla vyčistit. Ihned tedy postižené místo vyperte ve studené vodě s trochou soli nebo octa. Někdy postačí i klasické žlučové mýdlo.

Ovoce

Skvrny od ovoce nebo ovocného džusu by se měly dát jednoduše vyprat pomocí roztoku vody a žlučového mýdla. Pokud by skvrna zcela nezmizela, zkuste použít roztok vody s čistícím prostředkem s amoniakem. Na takové lesní plody ale stejně tak dobře funguje polívat skvrnu vařící vodou, která by měla barvu z oblečení tzv. vytáhnout.

 

Káva a čaj

Skvrnu od kávy či čaje opatrně pokapejte šťávou z citronu, má skvělé čistící vlastnosti. Nechte 10 minut působit a pak očistěte vlažnou vodou nebo vlhkým hadříkem. Nikdy nepoužívejte horkou vodu, to by se skvrny zapraly úplně. Skvrny čistěte opatrně od vnějšího kraje směrem do středu. Pokud bylo navíc v kávě mléko nebo cukr, po přelití vodou ještě použijte prací prostředek na předpírku nebo žlučové mýdlo. Poté vyperte na běžný program.

Žvýkačka

Na přilepenou žvýkačku je nejlepší použít kostku ledu, aby zmrzla. Poté ji nožem seškrábněte, co možná největší množství. Na zbytek použijte glycerinové mýdlo nebo jakýkoliv prací prostředek s glycerinem.

Rtěnka

Ušpiněné místo od rtěnky postříkejte lakem na vlasy a nechte 10 min působit. Poté otřete vlhkým hadříkem, případně ještě vyperte.

Tráva a bláto

Na skvrny od trávy dobře zabírá ocet (pokud nemáte, tak citrónová šťáva) nebo žlučové mýdlo. V obou případech naneste na skvrnu a nechte alespoň 10 minut působit. Poté namočte a vyperte v pračce.

U bláta je nejlepší nechat skvrnu zaschnout a pak pořádně vykartáčovat postižené místo. Pokud skvrna nezmizí, pak použijte ještě žlučové mýdlo. Vyperte v pračce na běžný program.

Mastnota

Říká se, že je dobré použít mouku, která tuk vsákne (pakliže je skvrna čerstvá). Velmi dobře ale také poslouží odmašťovací prostředek na mytí nádobí. Naneste jej na skvrnu, nechte chvíli působit, dočistěte vlažnou vodou (případně ještě žlučovým mýdlem) a vyperte.

Pár tipů na závěr

  • čím dříve začnete skvrnu odstraňovat, tím větší je šance, že se vám to úspěšně povede
  • nikdy nepoužívejte odstraňovač skvrn na vlnu
  • hedvábí nebo kašmír je příliš citlivý materiál, proto se raději spolehněte na čistírnu
  • jediné, co na hedvábí můžete použít doma, je dětský pudr, který dokonale odstraní skvrny od tuku

Zdroj všech fotek: Shutterstock.com, dm.cz