Tipy, jak pečovat o psa v létě

Tento článek jste si přečetli 1404x.

Léto a teplé počasí s sebou nese také řadu zdravotních rizik. A to nejen pro člověka, ale i pro zvířata, resp. pro psy. V dnešním článku vám tak prozradíme pár tipů na to, jak léto našim domácím mazlíčkům co nejvíce zpříjemnit a čeho se naopak vyvarovat.

Pozor na teplo!

Na rozdíl od lidí mají zvířata, speciálně psi a kočky, omezenou schopnost vypořádat se s teplem. Pes se totiž nedokáže potit, jako člověk, celým povrchem těla. Pes dokáže jen rychleji dýchat a vyplazovat při tom jazyk. Touto formou termoregulace se psům ale odpařuje voda z povrchu dýchacích cest a hrozí dehydratace.

Přes poledne, v době největšího horka, proto dopřejte svým mazlíčkům stín a nějaké příjemně vychlazené místo. Pozor také na rozpálený betonový povrch ve městech. Ten může zvířatům dokonce způsobit popáleniny. Pro procházky tedy volte nejlépe travnatý povrch a absolvujte je ráno či v podvečer.

Velmi nebezpečný je pobyt v autech. Že necháte svého pejska v zaparkovaném autě, zatímco si rychle skočíte na nákup? Zapomeňte na to. Během 10 minut může teplota v autě vzrůst až o 10 stupňů a udělat z něj saunu, přestože necháte otevřené okénko.

Přinášíme vám pár tipů, jak léto pejskům zpříjemnit. Využít můžete chladící podložky, bazénky s vodou nebo hračky, do kterých napustíte vodu, která při hraní vytéká.

Náš tip

Zleva: bazén pro psy Karlie 1699 Kč, Pet Center, hračka Trixie cooling bone 134 Kč, Super ZOO, chladící podložka Scruffs 92cm 944 Kč, Super ZOO.

Pitný režim

Zvíře by mělo mít k dispozici vždy dostatek čerstvé vody. Je vhodné ji doplňovat a během dne měnit. Voda by neměla být příliš ledová, jen chladná. Příjem tekutin se dá zvýšit i např. namáčením granulí. Dospělý pes by za den měl vypít asi 40 – 60 ml na kilogram hmotnosti.

Pozor také na pití z neznámých zdrojů. Takové rybníky, řeky, kaluže můžou být zdrojem bakterií a sinic, které podráždí zažívací trakt a vyvolají průjem. Na delší procházky proto s sebou berte misku a vodu.

Náš tip

Zleva: cestovní láhev Kiwi walker 2v1 369 Kč, Super ZOO, cestovní misky Kiwi walker 449 Kč, Super ZOO, cestovní láhev na vodu Ferplast 139,90 Kč, Pet Center, Trixie cestovní miska 219 Kč, Pet Center.

Jak poznat přehřátí organismu? A co s tím?

Přehřátí je vážný stav, který může v nejhorším případě končit až smrtí, proto je nutné poznat příznaky včas. Jsou jimi:

  • velmi rychlé a usilovné dýchání, které stojí spoustu sil,
  • ze začátku suché sliznice pysků, suchý horký čenich, poté slinění, červené dásně, jazyk,
  • zarudlé spojivky, vyvalené oči, vyplazený jazyk a slintání,
  • nechutenství, jakmile pes začne zvracet, jedná se už o život ohrožující akt,
  • pes nereaguje na povely, je apatický.

Co dělat?

  • Zastavte veškerou aktivitu psa.
  • Položte ho na stinné, chladnější místo, např. do trávy.
  • Postupně ochlazujte tlapky (velmi účinné), namočte mu břicho, třísla, krk, hlavu. Pokud máte možnost, použijte třeba kelímky se zmrzlinou nebo ledem a vložte do něj pejskovy tlapky. Nikdy ho rychle nesprchujte nebo neházejte do vody (může přivodit šok)!
  • Ovívejte ho a nabízejte mu po troškách chladnou vodu.
  • Psa převážejte k veterináři až poté, co jeho stav stabilizujete!

Vzhůru do vody

Koupání ve volné přírodě je oblíbená činnost psů v létě. Dejte však pozor, aby se pes koupal tam, kde je bezpečný přístup do vody a nehrozí například poranění tlapek. K vodě běžte spíše v pozdějších hodinách a nezapomeňte pejsky taky očkovat.

Cestování

Již jsme zmínili, že pes do vyhřátého zaparkovaného auta nepatří. Jak mu ale usnadnit průběh cestování, pokud už někam musíme?

Přepravka nebo klec, ve které psa převážíte, nesmí být nikdy vystavena přímému slunci a musí být dostatečně odvětraná. Zároveň používejte klimatizaci (teplotu však udržujte max o 5 stupňů nižší, jak je venku), případně mějte při jízdě otevřená okna (především přední, zadní, kde je pes, jen tak, aby neprostrčil hlavu ven).

Dělejte si časté přestávky, při kterých se pes může projít venku, napít se. Opět ale platí, že hlavně na stinných místech a mimo rozpálený asfalt.

Dejte pejskovi na cestu oblíbenou hračku, deku, aby byl klidnější. Použít můžete i tablety proti nevolnosti a na zadních sedadlech psy vždy připoutejte speciálními pásy a dbejte na to, aby kolem nebyly žádné nebezpečné předměty, který by při prudkém zabrzdění mohly ublížit.

Náš tip

Zleva nahoře: Alvis Calming pro psy a kočky 95 Kč, Pet Center, cestovní taška Karlie Divina 839 Kč, Pet Center, hračka HUHU mýval 299 Kč, Pet Center, HUHU bezpečnostní postroj do auta 399 Kč, Pet Center, přepravka Atlas 309 Kč, Super ZOO.

Vše z výše uvedeného seženete u nás v OC Homepark Zličín v prodejnách Super ZOO a Pet Center. Přijďte k nám a udělejte radost svým psím mazlíčkům.