Tipy, jak pomoct dětem s učením

Tento článek jste si přečetli 1762x.

Začínají vaše děti každé domácí úkoly tím, že protestují, nechce se jim a stěžují si mnohem déle, než kolik času jim pak zabere samotné splnění úkolu? Rádi byste jim pomohli, aby pro ně učení nebylo za trest, ale nevíte jak? Pak je tu pro vás dnešní článek plný tipů, jak dětem tuto (pro dost z nich novou) etapu ulehčit.

Chyba jako příležitost

Děti může odradit, že jim to nejde rychle a hned, ale je úkolem nás, rodičů, povzbudit je v tom, aby to nevzdali a zkoušeli dále. Děti by měly pochopit, že každý musí cvičit/trénovat, aby se něčemu novému naučil. A pokud je něco těžkého, je potřeba se výzvě postavit, ne před ní utéct.

Děti mají navíc tendence při prvním nezdaru věci vzdát. Vysvětlete jim, že chyba není konec světa, ale naopak příležitost naučit se něčemu novému a použít třeba jinou strategii.

Důvěra je základ

Důvěra je ve vztahu rodič versus dítě důležitá. Vybudujte takové prostředí, ve kterém se děti nebudou bát s čímkoliv se svěřit.

Nesrovnávejte

Ani s těmi lepšími, ani s těmi horšími žáky. V prvním případě v dítěti vybudujete frustraci a komplexy, v tom druhém ho pak může položit na lopatky první situace, kdy se najde někdo lepší. Každé dítě je jedinečné a potřebuje svůj čas. Když už chcete srovnávat, pak ne se spolužáky, ale pouze s jeho vlastním výkonem a zlepšením. Tedy místo „no vidíš, už jsi stejně dobrý jak Pepík odvedle“ volte „super, teď se ti povedlo lépe, jak minule, dobrá práce“.

Říct si o pomoc není ostuda

Některé děti se stydí říct, že jim něco nejde nebo něco nechápou. Vysvětlete jim, že to není žádné selhání, naopak je důležité umět si říct o pomoc a využít ji. A to nejen nám, rodičům, ale i paní učitelce, kamarádům..

Mluvte správným jazykem

Všichni víme, jak důležitá je pro naše děti pochvala, ale pokud jim chceme pomoci, aby se učily skutečně efektivně, chvalme ty správné věci. To znamená dávejme pozitivní zpětnou na jejich pokrok, píli, úsilí a úspěchy, nikoli na jejich schopnosti.

Buďme konkrétní a místo „ty jsi tak dobrý v matematice nebo ty tak hezky píšeš“ říkejme přesněji „skvělé, jak jsi při psaní použil taková a taková slova nebo opravdu se ti povedlo, jak jsi vyřešil tento zapeklitý příklad tím či oním způsobem“.

Vytvořte si podmínky

Věděli jste, že trvá nějakých 20-29 minut, než se znovu dostanete na stejnou úroveň koncentrace po tom, co vás něco vyruší? Navíc z výzkumu vyplynulo, že studenti, kteří se rozptylují při učení si zapamatují o nějakých 30-50 % méně informací než ti, kteří se učí soustředěně.

Aby se děti zvládly rychle a efektivně něco naučit, musíte pro to vytvořit vhodné podmínky. Primárně tedy takové, kdy je nebude nic rušit a odvádět pozornost. Odložte telefon či tablet (ideálně někam hodně daleko do jiné místnosti, aby nebyly v pokušení), vypněte televizi, rádio. Vyčleňte jim klidné místo, kde můžou nerušeně pracovat.

Tip pro větší děti či dospěláky: Jestliže se při práci na počítači často rozptylují navštěvováním webových stránek, které s učením/prací nesouvisejí, používejte aplikaci jako je Freedom nebo FocalFilter (zdarma pro Windows). Tyhle aplikace zablokují po stanovenou dobu přístup na vybrané webové stránky a do vybraných aplikací. Takže, i kdybyste se chtěli vyrušit, aplikace vám to nedovolí.

Rutina je důležitá

Pro úspěšný školní rok je důležitý pravidelný režim. Bezprostředně po škole má mít dítě volno. Učit by se mělo přibližně ve stejnou dobu každý den a ne později večer. Nejdřív by se děti měly pustit do náročnějších předmětů a po učení má následovat opět volno.

Tip: Kuchyňská minutka Elektrolux, 229 Kč, prodává Datart

Zkuste použít Pomodoro

Technika, kterou vymyslel na začátku 90. let Francesco Cirillo je velmi jednoduchá a stala se oblíbenou po celém světě. Jméno dostala po kuchyňských hodinách ve tvaru rajčete. Spočívá v rozdělení práce/učení do jednotlivých časových bloků (Pomodoros), které jsou prokládány přestávkami. Jak na to?

  • Připravte všechny věci, které budou děti k učení potřebovat a zajistěte nim klidné prostředí bez možnosti vyrušení
  • Nastavte časovač/ budík na 25 minut, ve kterých budou pracovat / učit se, dokud budík nezazvoní
  • Následuje 5 minut přestávka
  • Pokračujte v učení na dalších 25 minut

Časový interval samozřejmě nastavujte individuálně dle potřeb a stáří dítěte. Vyzkoušet to ale můžete i vy. Rozdělte si práci do časově menších, snesitelnějších bloků.

Příběh jako jedna z paměťových technik

Má se vaše dítě naučit nějaké pojmy nazpaměť a stále mu to nejde a plete se to? Zkuste paměťovou techniku. Princip spočívá v tom, že mezi informacemi, které si chceme zapamatovat, vytváříme asociace, tím tyto informace postupně napojujeme na sebe, čímž vzniká určitý příběh. Lidský mozek si tyto příběhy velice dobře pamatuje.

Podobně fungují tzv. mnemotechnické pomůcky, jako například „Emil hodil granát do atomové elektrárny“, kdy počáteční písmena slov označují struny na kytaře.

Tip pro vás: Pomůcky do školy najdete i u nás v Homeparku, v prodejně Sparkys nebo Tesco Extra.

Stabilo EasyStart pastelky 249 Kč, Stabilo EasyOriginal pero 199 Kč, 3D sešit 199 Kč, vše Sparkys.

Držíme palce, ať je pro vás a vaše děti učení „hračka“.