Tipy, jak se konečně sbalit na dovolenou snadno a přehledně

Tento článek jste si přečetli 4529x.

Prázdniny za chvíli začínají a spousta z nás se jistě chystá na zaslouženou dovolenou. Ovšem ještě předtím je potřeba sbalit, což bývá často naše noční můra. Zvlášť, pokud někam letíme letadlem a prostor v kufru a váha jsou značně omezené. Dnes jsme si tak pro vás připravili pár tipů a triků, jak si tuto neoblíbenou aktivitu trochu ulehčit.

Příprava

V prvé řadě je nutné udělat si někde na balení větší a uklizený prostor – čistou podlahu, koberec nebo ustlanou postel, kam vyskládáte všechny věci.

Je dobré, mít vždy při ruce seznam věcí, které potřebujete sbalit. Ten si můžete napsat i několik dnů dopředu – budete tak vědět, co je ještě před balením potřeba dokoupit. To oceníte zvlášť při balení dokladů, elektroniky, léků a dalších drobných věcí. Nezapomeňte ani na nabíječky, které budou kompatibilní se zásuvkami dané země.

Zjistěte počasí, jaké bude v průběhu dovolené ve vaší destinaci. Zabalíte pak jen to, co skutečně potřebujete. Pokud jedete autem, máte možnost vzít více věcí, např. pro děti do vody. Pro cestu letadlem zvolte do kufru jen to nejnutnější (např. nebude brát velkou plaveckou vestu, ale jen vyfouknuté rukávky apod.).

Zleva nahoře: dětská plavecká vesta 994 Kč, rukávky Speedo 213 Kč, kickboard 249 Kč, dětské plavecké brýle Speedo 178 Kč, UV tričko 231 Kč, vše Sportsdirect, ručník Arena 690 Kč A3 sport, dětské plavky 391 Kč, chlapecké plavky 533 Kč, dětské boty do vody 89 Kč, vše Sportsdirect.

S tím souvisí i další tip – nachystejte si jednotlivé outfity. Zkombinujte si věci už doma, vyhnete se tomu, že byste s sebou brali něco zbytečně nebo se to k sobě pak nebude hodit. Navíc ušetříte tolik potřebné gramy v kufru. Jak outfity šikovně sbalit uvidíte dále.

Zleva nahoře: mikina s potiskem 399 Kč F&F, džínová bunda 499 Kč, Takko, dámský klobouk 299 Kč Takko, modrobílé volánové šaty 599 Kč F&F, tepláky s potiskem 399 Kč F&F, batoh 399 Kč F&F, modré plavky 499 Kč F&F, sluneční brýle Heritage 2094 Kč Grand Optical, bílé pantofle 1499 Kč CCC.

Pokud jedete na delší dovolenou, zvažte, zda-li toho s sebou nevzít méně a věci pak na místě přeprat, pokud to lze.

Pozor na materiály! Například džínové kraťasy mohou vážit až o 2/3 více, než ty bavlněné. Šifon, len, tencel nebo bavlna jsou vždy sázka na jistotu.

Hodně místa a váhy se dá ušetřit i na botách. Místo těžkých mokasín, bot na klínku nebo lodiček volte spíše lehké sandálky na zavazování a těžší tenisky si obujte na cestu. Prostor v botách naopak poskytne další úložné místo.

Ani kosmetické produkty nemusí vážit tunu. Stačí pořídit šikovné malé obaly, do kterých část oblíbených produktů jako je šampon nebo krémy, přelijete. My jsme zvolili tuto cestovní sadu z Ikea.

Forfina – cestovní sada 10 kusů, 79 Kč, Ikea

Balení

Jsou dvě možností balení věcí do kufru – buď je klasicky jen poskládáte nebo srolujete. Při první možnosti se do kufru sice vejde méně věcí, ale zase bude jeho obsah logicky lehčí. Rolování vám naopak poskytne více místa na další věci do kufru, jen musíte ohlídat hmotnost.

Obecně větší a těžší oblečení patří na dno. Křehké věci doprostřed kufru.

Využít můžete i šikovných organizérů, díky kterým pak věci snadno v kufru najdete, máte přehled a tolik se nezmačkají. My jsme ty naše pořídili v prodejně Ikea. Z obou stran mají kapsu, kam můžete vložit spodní prádlo nebo trička.

Rensare – taška na oblečení s přihrádkou, 1 ks za 79 Kč, Ikea.

Skládání oblečení do kufru

Připravili jsme pro vás pár návodů, jak efektivně poskládat věci do kufru tak, aby se jich tam vešlo co nejvíce, obsah kufru byl přehledný a oblečení nebylo zmačkané.

Trička

Nejvíce na dovolenou balíme právě ta. Můžete je dobře poskládat např. těmito způsoby (viz obrázky níže). Při první variantě vznikne tenký obdélník (ty pak na stojáka skládáte vedle sebe, nebo dovnitř organizérů), při té druhé rulička (můžete ruličky vrstvit i na sebe).

Spodní prádlo

I trenýrky nebo ponožky se dají skládat úsporněji. Pokud je navíc takto poskládáte, budou držet tvar a ponožky nebudete hledat po celém kufru.

Skládání celých outfitů

Má tu výhodu, že na dovolené nemusíte hledat jednotlivé kousky, ale vše budete mít připravené už z domu. Ocení např. děti, které se dokola nebudou ptát, kde co je nebo co si mají obléct. Opět jsme pro vás vyfotili dva způsoby.

Nezapomeňte, že kdo je připraven, není zaskočen. Vše potřebné nejen na dovolenou seženete jako vždy u nás v Homeparku. Těšíme se na vás a přejeme vám krásnou dovolenou!