Tipy, jak v létě ochladit místnost i sebe

Tento článek jste si přečetli 2312x.

Léto je v plném proudu a venkovní teploty nám občas dávají zabrat. Zvlášť pokud doma nemáte klimatizaci a přes okna celý den praží slunce. Máme pro vás dnes pár účinných tipů, jak v tomto horku ochladit sebe i váš domov.

1. Větrejte, ale správně

První tip je velmi jednoduchý a představuje úplný základ. Pokud je opravdu velké teplo, přes den nevětrejte. Okna otevírejte jen brzy ráno, večer a v noci, kdy teploty klesnou a venku je chladněji, jak uvnitř.

Pro správnou výměnu vzduchu je nutné udělat průvan. Toho docílíte tak, že na jedné straně domu/bytu/místnosti otevřete okna dokořán, a na druhé straně na ventilaci.

Malým tipem je i zavření dveří do všech místností, které přes den tolik nevyužíváte a kde je hodně teplo – pomáhá to udržovat hlavní prostory ve větším chladu. V noci ale opět vše vyvětrejte.

2. Zatemněte

Pro zatemnění nejlépe poslouží venkovní žaluzie či rolety, které pohltí část tepla ještě dříve, než se dostane dovnitř. Dále je dobré zatáhnout i vnitřní závěsy a interiérové žaluzie, pokud máte. To je zvlášť důležité u oken, která jsou orientována na jih nebo západ, kam slunce svítí většinu dne a dovede z místnosti udělat skleník.

Dalším tipem, jak docílit zmenšení slunečního záření je sázení vyšších rostlin u oken (nebo postavení květináčů), které přirozeně poskytnou více stínu.

3. Instalujte sluneční folii

Protisluneční fólie se aplikují z interiérové nebo exteriérové strany skleněné plochy. Odráží velké množství slunečního záření a zabraňují tak průchodu tepelné energie do interiéru. Proti nechtěnému přehřívání obytného prostoru jsou vhodné především fólie aplikované zvenku.

4. Pořiďte si ventilátor

 Je to zcela jistě menší investice, než klimatizace a může vám dost pomoct. Navíc je šetrnější k vašemu zdraví, protože teplotu místnosti nesníží během pár minut až o 15 stupňů.

Na trhu jich najdete celou řadu – stolní, stojanové, sloupové, podlahové, nástěnné či stropní (ty jsou nejúčinnější). Instalace ventilátoru je snadná a rychlá a ty modernější již umí i řadu jiných funkcí (zvlhčování, čištění, ionizace apod.).

 Tip jak účinně využít ventilátor

 Postavte jej cca 1,5 metru od okna a nechte ho foukat směrem ven z okna. Ano, opravdu ven z okna, pomůže tak rozehnat horký vzduch pryč. Skutečně to funguje!

Zleva: Dyson AM07, 7990 Kč, ochlazovač vzduchu ETA Frost 2568 90000, 2499 Kč, stojanový ventilátor Gallet VEN 16S, 699 Kč, stolní ventilátor Rohnson R-809, 499 Kč, vše Datart.

 

5. Používejte správné látky

I ty vám mohou v létě dost usnadnit život. Doma na povlečení, polštáře i na sebe oblečte bavlnu, len, hedvábí, bambus nebo konopí. Zejména bavlna a len jsou prodyšné, absorbují vlhkost, jsou pevné a dobře se perou.

Na přikrytí v horkých letních nocích využijte místo peřin např. prostěradlo bez gumy. Je lehké, dobře saje a nehřeje.

Rychlého zchlazujícího efektu dosáhnete i tím, že např. prostěradlo umístíte před spaním na chvíli do lednice nebo mrazáku. Bude pak příjemně chladit, když budete usínat.

Zleva: povlečení bavlna x len, 1190 Kč, Ikea, prostěradlo 100% bavlna, 115 Kč za kus, saténové povlečení 250 Kč za kus, obojí Jysk.

 

6. Vaření či žehlení nechte na večer

Veškeré aktivity, které vyžadují teplo jako je např. vaření, žehlení, fénování vlasů nebo puštění sušičky nechte na dobu, kdy venku není takové teplo, tedy buď brzy ráno, nebo později večer.

7. Používejte elektroniku s rozumem

Stejně jako u vaření či žehlení – zapnuté spotřebiče jako televize, počítač, tablety apod. vytvářejí přebytečné teplo. Pokud ráno odcházíte z domu, ujistěte se, že všechny spotřebiče jsou vypnuté a ne např. v šetřícím módu, i tak mohou vytvářet nechtěné teplo.

8. Spěte dole

Teplo stoupá, takže přirozeně je tepleji v horních patrech domu nebo nahoře na patrových postelích. Pokud to jde, spěte v přízemí rodinných domů nebo např. dětem umístěte matraci z horní postele na zem.

9. Voda ochladí i byt

Studená voda je velký pomocník a dokáže ulehčit hned několika způsoby:

  • Napusťte do umyvadel, dřezu a vany několik centimetrů ledové vody. Ta se bude v horku odpařovat a nejen ochladí, ale také zvlhčí suchý vzduch
  • Ve vodě namočte prostěradla nebo ručník a pověste do místnosti či do oken, opět zchladí a zvlhčí vzduch
  • Do misek či jiných nádob vložte ledové kostky a rozmístěte po místnosti, i to pomůže k lepšímu vzduchu, hlavně v době usínání. Ledové kostky můžete umístit i před zapnutý ventilátor.

10. Zchlaďte i sebe, ale opatrně

Po příchodu domů si dejte vlažnou sprchu (pozor, ne ledovou). Po sprše se neutírejte ručníkem, ale nechte tělo přirozeně uschnout samo, i tím se ochlazuje. Čím méně oblečení na sobě budete mít, tím lépe.

Chladnou vodou si také můžete pravidelně omývat ruce či si otírat obličej mokrým kapesníkem.

Na příjemnější usnutí pomůže kromě prostěradla vložit na chvíli do lednice nebo mrazáku i pyžamo.

Nezapomeňte, že řadu pomocníků pro zchlazení vašeho domova najdete i u nás v OC Homepark Zličín. Těšíme se na vás!