Tipy na jarní úklid domácnosti

Tento článek jste si přečetli 300x.

Venku je krásně, rostliny kvetou všemi barvami, ptáci zpívají, ale váš domov stále vypadá, jako by se neprobudil ze zimního spánku? Jarní úklid je taková malá tradice, která nám umožňuje definitivně se rozloučit se zimou, tzv. odlehčit náš domov od zbytečností a připravit se na jaro a léto. Pojďte se dnes spolu s námi vrhnout na jarní očistu vašeho domova. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak na to.

Místnost po místnosti

Postupný úklid, místnost po místnosti je ten nejlepší způsob, jak na skutečně efektivní úklid. Klidně si udělejte seznam, co je potřeba v jednotlivých místnostech udělat. Vždy je dobré, když si úklid rozložíte na menší části. Buď jich pak zvládnete několik za sebou, nebo se k nim budete vracet např. každý víkend.

Uspořádejte si domov a zatočte s nepořádkem

Jednou z největších výzev jarního úklidu je zbavení se nepořádku. Nyní je ta vhodná doba k tomu, abyste se zbavili věcí, které skutečně nepotřebujete. Například v šatně. Zimní věci, které budete dále používat, vyperte a vložte do vakuových pytlů a uložte. Díky pytlům se na ně nebude prášit a za pár měsíců je zase vyndáte a budou jako nové. A co se zbytkem věcí?

Vakuové pytle, Jysk

Přiznejte se, kdy jste naposledy třídili oblečení? Pokud je vám líto zbavovat se ho a nevíte, jestli ho ještě využijete nebo ne, máme pro vás jednoduchý trik. Všechny věci, které máte pověšené na ramínku, otočte tak, aby byla všechny ramínka jedním směrem. Jakmile si danou věc oblečete, tak otočte ramínko na druhou stranu. Po nějaké době tak budete mít skvělý přehled o tom, co skutečně nosíte a co ne. Věci, které nepoužíváte, můžete:

  • vyhodit- tady lze použít kontejnery na textil, díky kterým se věci dostanou na místa, kde se ještě využijí
  • darovat – kamarádům, příbuzným, na dobročinné účely
  • prodat – někomu udělají věci radost a vy ještě něco málo vyděláte.

Stejně jako u oblečení pokračujte i s dalšími věcmi. Vždy se snažte položit si otázku, jestli je pro vás daná věc ještě užitečná, máte k ní nějaký velký citový vztah nebo ne. Pakliže si odpovíte záporně, pryč s ní.

Úklid bude mnohem jednodušší, když odstraníte veškerý nepořádek a přebytečné věci.

Organizace

S předcházejícím bodem souvisí i správná organizace věcí kolem vás. K tomu perfektně slouží různé úložné boxy, organizéry, krabice. Nebojte se je využít, pomohou vám udržet nepořádek na uzdě a mít mnohem lepší přehled o vaší domácnosti. Vybrali jsme pro vás pár tipů na takové praktické pomocníky.

Zleva: organizér na make up, organizér bot, úložné krabice, vše Jysk

Zapojte rodinu

Určitě neuklízejte sami. V domácnosti nežijete jen vy a i proto je potřeba, aby se zapojili ostatní. I ten nejméně ochotný pomocník by měl přiložit ruce k dílu. Navíc pak půjde úklid i mnohem rychleji.

K úklidu je dobré vést i děti dle jejich věku a možností. Najděte jim činnosti, které zvládnou, vysvětlete jim postup, názorně ukažte, jak na to a chvalte je za každý (byť jen malý) pokrok. Neopravujte je, jakmile po nich buďte vše opravovat s dovětkem, že to udělali špatně a raději to uděláte sami, brzy je od úklidu odradíte. Jako motivaci pro ně můžete vymyslet i odměnu, na kterou se mohou po úklidu těšit.

Sezónní práce

Při jarním úklidu se zaměřte i na věci a činnosti, které při běžném, týdenním úklidu neděláte. Typickým příkladem je mytí oken. Dále to je utření prachu i na místech, kam se často nedostanete – na horních poličkách, lednici, světlech, na lištách u podlahy, na větrácích apod.

Stejně tak umyjte podlahu i na místech, kde to běžně neděláte – pod sedačkou, koberci, křeslem, komodou apod.

Věnujte péči např. i dveřím- pořádně je umyjte prostředkem na dřevo, promažte panty, vyleštěte kliky.

Vyperte textilní potahy z gauče (pakliže je to možné), polštářky, deky a další textilie jako např. záclony a závěsy.

Protřiďte čistící prostředky

Naše obchody jsou přeplněné čistícími prostředky všeho druhu. Někdy tak máme pocit, že na každý kousek našeho domova potřebujeme jiný přípravek a tak se nám toho doma hromadí obrovské množství. Udělejte si pořádek v prostředcích, roztřiďte si je podle toho, na co jsou určeny, spotřebujete zbytky a nové kupujte s větší rozvahou. Dnes je již také možné v některých obchodech načepovat prostředky do opakovaně použitelných plastových nádob. Stejně tak seženete ke koupi velké množství různých eko produktů, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Zleva: rozložitelné odpadkové pytle Fino, šetrný čistič oken Frosch, WC gel Feel Eco pouze s přírodními složkami, vše DM drogerie

Nové úklidové návyky

Jarní úklid je také skvělou příležitostí k tomu, abyste si doma zavedli nové úklidové zvyky. Jednoduchý 15 min úklid, který můžete praktikovat každý den, vám hodně zjednoduší práci a také usnadní další velký sezónní úklid. Nebojte se zapojit celou rodinu – každý může mít svůj uklízecí denní rituál. Například děti od 3 let by měly mít doma alespoň jednu, ideálně třeba tři menší domácí práce.

 

A protože je úklid domácnosti velké téma, připravili jsme si pro vás malý seriál o úklidu, kdy se postupně vrhneme na jednotlivé místnosti trochu podrobněji.