Tipy na kreativní aktivity s dětmi

Tento článek jste si přečetli 7013x.

Dle nařízení vlády budeme muset zvládnout ještě minimálně dva týdny s dětmi doma, bez školy, kamarádů, kroužků a také bez výletů. Neklesejte ale na mysli, máme pro vás hned několik tipů, jak si tento čas doma s dětmi zpříjemnit a vymyslet pro ně něco zábavného. Jdeme na to!

Razítka z brambor

Aktivita vhodná i pro ty nejmenší. Potřebovat budete jen obyčejný hnědý nebo bílý papír (ideálně balicí), brambory, nůž a temperové barvy.

Nožem bramboru rozkrojte a v každé půlce vykrojte požadovaný tvar. My jsme zvolili stromeček a srdíčko. Pak stačí jen namočit v barvě a začít tisknout. Děti baví i kombinovat barvy a skvělé je, že pokud použijete balicí papír, můžete ho pak ještě využít a zabalit do něj dárečky k narozeninám, svátkům, jen tak pro radost nebo později k Vánocům.

Barevné kamínky

Malování na kamínky děti velmi baví. A nejen je, bude bavit i vás! Co budete potřebovat?

  • Akrylové barvy a štětce (použít můžete i akrylové fixy), tužku
  • Hladké kamínky různých tvarů
  • Kelímek s vodou na vypláchnutí štětce
  • Akrylový lak v matném provedení – fixace

Kamínky jsme nejdříve pořádně vydrhli kartáčkem, zbavili nečistot a umyli jarovou vodou, nechali vyschnout. Pak jsme na ně začali malovat – ideální je zvolit nějakou podkladovou barvu, kterou necháte zaschnout a pak budete malovat jednotlivé vzory, případně detaily dokreslíte akrylovou fixou. Předlohu si na kamínek také můžete načrtnout tužkou.

Nabarvené kamínky nechte zaschnout a pak zafixujte barvu ideálně akrylovým (nebo jiným bezbarvým) lakem.

Pokud chcete zažít ještě více legrace, přihlaste se na Facebooku do skupiny Kamínky. Každý kamínek opatříte iniciály – název skupiny Kamínky, logem FB a PSČ místa, odkud jste. Pak je položíte při procházce na viditelné místo, aby je někdo jiný mohl najít a radovat se z nich. Pokud někdo kamínek najde, vloží do skupiny fotku a místo, kde ho našel. Můžete tak sledovat, jak vaše kamínky putují a kam až se dostaly.

Využijte krabice

Předpokládáme, že máte doma určitě nepotřebné krabice z online nákupů, které akorát překážejí, než je odnesete do tříděného odpadu. Co z nich ještě předtím udělat zdroj zábavy?

Z takové krabice můžete vytvořit např. robota nebo dům (pokud je dostatečně velká), z menších pak domeček / postýlku pro panenky nebo i rozvojovou hru pro nejmenší děti v duchu Montessori pedagogiky. Stačí udělat do víka krabice díry, které barevně označíte fixami a necháte děti dovnitř vhazovat podle barev různé předměty. My jsme využili plstěné kuličky, ale skvěle to půjde i např. s kostkami lega.

Namaluj svoje tělo

Potřebovat budete jen velkou roli papíru a tužku / pastelky. Obkreslete děti na papír (nebo je nechte, ať se obkreslí samy) a můžete malovat celého člověka nebo se spolu s nimi učit, kde jsou jaké orgány či kosti. Větší děti si tak zpestří i výuku přírodovědy nebo biologie. Použijte bavlnku na střeva, knoflíky na oči, červený papír na srdce apod., představivosti se meze nekladou.

Přejeme vám pokud možno hezké jarní dny a hodně sil!