Tipy na kreativní využití obalu od vajec

Tento článek jste si přečetli 5506x.

Plata od vajec jsou většinou lidí považovány za odpad. Ale chyba! Při troše času a šikovnosti z nich můžete s dětmi vykouzlit krásné výtvory. Pojďte s námi vyzkoušet držáček na vajíčka ve tvaru slepičky, pirátskou loď nebo letní květinový věnec. Ale nemusíte jen tvořit, plata se dají efektivně využít i jako učící pomůcka na trénování barev.

Věděli jste, že..

Kartonová plata či krabičky ještě donedávna patřily do směsného odpadu, protože šlo o několikrát recyklovaný materiál. Ovšem díky novým technologickým postupům a zpracování recyklátu toto pravidlo již neplatí. Plato od vajec (nebo rolička toaletního papíru) tak nově patří do modrého kontejneru na papír.  Ještě předtím, než ho tam vhodíte, ho ale můžete smysluplně využít.

Co budete potřebovat?

  • plata od vajec různých velikostí
  • barvy (my jsme použili temperové) a štětce
  • lepidlo, příp. tavná pistole
  • nůžky, bezpečnostní zasouvací nůž
  • barevné papíry
  • černá fixa na detaily
  • plstěné kuličky či jiné ozdoby, barevná dřívka, papírový talířek

Květinový věnec

Květiny se hodí k aktuálnímu ročnímu období a využít je můžete jak na věnec, tak jen volně přilepit na papír jako obrázek.

Plato vajec rozstříhejte na malé mističky (vystřihněte jednotlivé důlky). Ty pak postupně nabarvěte štětcem a temperovými barvami. Nechte pořádně zaschnout.

Dovnitř nalepte plstěné kuličky jako pestíky. Pokud chcete vytvářet jen květiny, můžete květy nalepit na bílý papír a domalovat zelenou barvou stonek nebo využijte barevná dřívka (viz obrázek). Pokud se chystáte na květinový věnec, vystřihněte kruh z papírového talířku a postupně na něj květy nalepte (pomocí klasického lepidla nebo tavné pistole pro lepší fixaci). Takový věnec pak můžete i pověsit na dveře, když dozadu přilepíte háček z provázku.

Pirátská loď

Pokud se vám nechce stříhat plata na malé části, můžete ho využít jako celek (to menší na 6 vajec, nebo větší rozdělte). Celé plato natřete na oblíbenou barvu a do prostředních částí opatrně zapíchněte brčka, na které jste předtím umístili tvrdý barevný papír jako plachtu. Do jednotlivých důlků si pak mohou děti uložit svoje malé poklady.

Slepička aneb držák na vajíčka

Velikonoce jsou sice už za námi, ale tuto šikovnou pomůcku využijete po celý rok a děti bude bavit. Z plata vajec vystřihněte část dle obrázku níže.

Nabarvěte bílou barvou a nechte zaschnout. Pak z papíru vystřihněte zobáček a korunku. Nařízněte opatrně zasouvacím nožem dírky na hlavě a na boku slepičky a papír tam vsuňte. Můžete i předem zafixovat lepidlem, aby to lépe drželo. Fixou nakreslete oči. Pak už jen stačí vložit vajíčko.

Hrajeme si a učíme se

Plato od vajec můžete použít i jako učební pomůcku. Středy důlků nabarvěte jednotlivými barvami a děti pak nechte vkládat podle barev plstěné kuličky, kousky lega či jiných kostek. Další možnost je jednodušší varianta hry IQ puzzle, kdy děti skládají barvy dle předem daného vzoru (viz obrázek). Plato ale můžete i otočit, nabarvit vrcholy, naříznout a podle barev budou děti zasouvat např. dřívka, brčka nebo chlupaté drátky.

 

Potřeby pro tvorbu najdete i u nás v OC Homepark Zličín v prodejnách Tesco Extra nebo Sparkys.