Jak na kreativní svačinky pro děti

Tento článek jste si přečetli 7496x.

„Mami, tohle jíst nebudu.“ „Papriku nemám rád!“ „Tohle nechci, je to moc zelený.“ Taky občas podobné věty slyšíte od svých dětí? My ano, protože minimálně ty naše jsou někdy dost vybíravé. Ale pozor! Svačinka přece nemusí být vůbec nuda. Co takhle ze salátu udělat vlasy brýlatého kluka? A z papriky šaty pro Peppu? Nebo z hroznů vykouzlit ježka? Z lívanců zvířátka? Přinášíme vám dnes inspiraci, jak kreativně nachystat dětem (jinak obyčejnou) svačinu. A věřte nebo ne, rády se do ní pustí.

Lívance nejen ke snídani

Lívance a palačinky jsou jedny z nejoblíbenějších snídaní, nejen u dětí. Využít je ale můžete i jako svačinu. Zvlášť, pokud děláte nějakou jejich zdravější variantu (např. bez přidaného cukru). My jsme si oblíbili tyto jednoduché lívance, které jsou sladké jen díky přidání banánů do těsta. Smažit se dají i na sucho a díky tomu z nich můžete poté tvořit zvířátka.

Banánové lívance

Co budete potřebovat:

  • 2 rozmačkané (nebo rozmixované) zralé banány
  • 1 hrnek hladké špaldové mouky
  • 2 čajové lžičky prášku do pečiva
  • 1 hrnek mléka
  • 1 vejce
  • 2 lžíce oleje / rozpuštěného másla
  • špetka soli

Smíchejte suroviny dohromady a nechte pár minut odstát. Pak naběračkou nalijte na rozehřátou pánev těsto do požadovaných tvarů. Smažte z každé strany dozlatova, jde to i bez použití oleje.

A jak je nazdobit? U nás vedou jednoznačně zvířátka. Jahodami, borůvkami nebo malinami z nich můžete rázem vykouzlit např. lva, sovu, tygra, zajíce nebo sobíka.

Ani ovoce nemusí být nuda

S ovocem se dá totiž báječně tvořit. Nám se líbily palmy evokující léto z banánu a kiwi nebo jednoduchá autíčka z jablek a borůvek (na upevnění kol jsme použili párátka). A co takové hrozny? Udělejte dětem ježka pomocí hroznů zapíchnutých do hrušky a uvidíte, jak budou rychle mizet. Ale to není všechno, našli jsme pro vás i další inspiraci na melounové hvězdy, hada z jahod či ptáčka z plátků pomeranče.

Další inspirace

Toastový chleba jede

Většina dětí ho má ráda a navíc se s ním velmi dobře pracuje. Můžete z něj vykrajovat tvary, ozdobit jej (velmi jednoduše) jako zvířátka nebo se vrhnout rovnou na trochu složitější prasátko Peppu nebo autíčko. Představivosti se meze nekladou. A pokud nemáte dostatek času, zkuste jen jednoduché obličeje nebo příšerky, jako my.

K tvorbě budete potřebovat toustový chleba, pomazánky (my jsme využili zdravější lučinu), sýr, šunku, popř. salám a zeleninu. U sladké varianty pak stačí natřít toustový chleba arašídovým máslem či lískooříškovým krémem (nutellou) a ozdobit ovocem. Zkuste např. medvěda z obrázku, jeho příprava zabere opravdu chviličku.

Další inspirace

Pojďte s námi něco z výše uvedených výtvorů zkusit. Dětská radost a prázdné talíře zaručeny! Všechny ingredience najdete jako vždy u nás v OC Homepark Zličín v prodejně Tesco Extra. Těšíme se na vás!