8 tipů, jak dát papírovým krabicím druhou šanci

Tento článek jste si přečetli 7387x.

Hromadí se vám doma staré papírové krabice od bot, z online nákupů nebo ze stěhování? Předtím, než je odnesete do tříděného odpadu, dejte jim druhou šanci! Skvěle poslouží k organizaci domácnosti i k hraní s dětmi. Máme pro vás dnes hned několik nápadů, co s nimi lze podniknout.

1. Organizéry do zásuvek

Jednoduchý způsob, jak využít kartonový papír je v podobě organizérů do zásuvek. Změřte si velikost zásuvky a vystřihněte pruhy z kartonových krabic. Každý pruh nastřihněte, abyste je mohli zasunout do sebe (viz obrázek). Pak stačí dovnitř vložit poskládané oblečení nebo lahvičky, hadříky či jiné drobnosti a je hotovo! Díky rozdělovačům se vám věci nebudou už nikdy míchat dohromady a udržíte zásuvky přehledné.

2. Krabice jako úložný prostor

Kromě organizérů můžete i samotné krabice využít na úschovu potřebných věcí. Máme pro vás tip, jak jednoduše skladovat všechny nabíjecí kabely, které jinak zabírají hodně místa. Vložte do krabice prázdné ruličky od toaletního papíru (my jsme je trochu zastřihli) a do nich složte jednotlivé kabely – budete tak mít perfektní přehled a už se vám nestane, že se šňůry zamotají do sebe! Poté stačí takovou krabici uložit do skříně nebo do zásuvky

 

3. Postavte s dětmi dům

Malý bunkr pro děti, domeček pro panenky, garáž pro auta.. Z velkých krabic se toho dá vykouzlit hodně. My jsme s dětmi zkusili jednoduchý domeček pro plyšáky se skluzavkou. Jednotlivé díly jsme k sobě připevnili pomocí tavicí pistole. Vnitřek jsme oblepili dárkovým balicím papírem, nebo můžete krabice natřít barvami či popsat fixou. Stejně tak je možné z kartonu vyrobit i malý nábytek pro panenky jako postele, židle, lenošky, kuchyňku apod.

Z velkých krabic je možné udělat i malé dětské auto. Použijte barvy a lehce tak krabici proměníte třeba na sanitku, hasiče nebo policejní auto.

 

4. Navštivte kosmetický salón

Kromě staveb můžete krabice využít i na malování a jiné kreativní hraní s dětmi. Krabice nastříhejte, obkreslete na ně s dětmi ruce a nechte je lakovat nehty nebo líčit obličeje. Spotřebovat můžete starší rtěnky a laky na nehty a nehrozí, že by děti malovaly po sobě nebo po vás.

 

5. Zahrajte si na kuchaře

Další prima nápad, jak využít pevný kartonový papír je příprava jídla. Tedy ne skutečného, ale toho do dětských kuchyněk. Stejně tak můžete slepit i nádobí, hrnce či pánvičky. My jsme jednu takovou vytvořili a spolu s ní i ingredience na vaření. Dále jsme sepsali jednoduché recepty, pomocí nichž se menší děti učí počítat či poznávat jednotlivé druhy surovin.

 

6. Vytvořte si skládačky a puzzle

I takto lze využít staré krabice. Starší děti mohou namalovat na větší kus kartonu obrázek, který rozstříhají jako puzzle a mohou skládat. Těm menším můžete udělat dvojpuzzle, díky kterému budou přiřazovat zvířecí maminky a mláďátka nebo se učit počítat a poznávat čísla. Stejně tak lze vytvořit i domino.

7. Využijte víka krabic

Máte doma přebytečná víka od papírových krabic a nevíte, co s nimi? Použijte je jako podklad ke hře. Stačí na ně nakreslit fixou koleje, parkoviště, město, lesy a hra je připravena. Děti pak mohou vevnitř jezdit auty, vláčky, pohybovat figurkami, postavit LEGO. Představivosti se meze nekladou.

8. Kuličkodráha

Posledním tipem je tato jednoduchá kuličkodráha, ke které budete potřebovat opět víko od krabice a prázdné ruličky od toaletního papíru. Ty jsme nastříhali, popsali čísly a nalepili dovnitř víka. Pak jen stačí pustit kuličku a nechat ji ve správném pořadí projet všemi tunýlky. A že to není úplně jednoduché!

Další tipy, jak využít kartonové krabice ke hraní s dětmi v duchu Montessori pedagogiky najdete v našich starších článcích ZDE  nebo ZDE .

Přejeme vám příjemnou zábavu!